Provera činjenica u Evropi: Između novinarstva i aktivizma

Oksford, 03. decembar 2016. – Tri četvrtine osoba koje se bave proveravanjem činjenica smatraju se novinarima, dok ih 40 posto veruje da je zadatak koji obavljaju, pre svega aktivistički, navodi se u novom izveštaju Rojtersovog instituta za studije novinarstva.

Kako prenosi portal media.ba, u zapadnoj i severnoj Evropi, timovi za fact-checking većinom su deo već postojećih medijskih redakcija, a situacija je drugačija u istočnoj Evropi, gde te grupe deluju u sklopu nevladinih organizacija.

"Najviše osoba koje se bave proveravanjem činjenica na području Balkana i bivšeg Sovjetskog Saveza bazirane su u nevladinim organizacijama koje se bave demokratizacijom: borbom protiv korupcije, promocijom društvenog angažmana, i uspostavljanjem kulture političke odgovornosti", navode autori izveštaja.

Više od 40 posto ispitanih odgovorilo je da je primarni cilj proveravanja činjenica ili "poboljšanje kvaliteta javnog diskursa" ili "držanje političara odgovornim".

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…