Beograd, 08. decembar 2016. – Transparentnost Srbija (TS) ocenila je, povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, da su tokom 2016. godine propuštene brojne prilike da se zakoni poboljšaju, institucije ojačaju, a odgovorni za korupciju otkriju i kazne.
TS je upozorila da svake godine u Srbiji ostane neotkriveno više stotina hiljada slučajeva korupcije ukazujući da je to više posledica nedovoljne aktivnosti i selektivnosti u postupanju organa gonjenja i neefikasnosti pravosuđa nego nepotpunih zakonskih rešenja, prenosi Beta.
Kako je TS navela, prilika da se uvedu bolji mehanizmi za gonjenje većeg broja slučajeva korupcije poslednji put je propuštena u novembru 2016. godine, kada je menjan Krivični zakonik.
U saopštenju se navodi da i dalje nije objavljen ni nacrt zakona o ispitivanju porekla imovine, čije je donošenje premijer Aleksandar Vučić najavio u avgustu 2016. godine.
"Da ni usvajanje antikorupcijskih pravila nije dovoljno pokazuje neizvršena depolitizacija javnog sektora, što je naročito vidljivo u javnim preduzećima, ali i iz velikog broja neraspisanih ili nedovršenih konkursa za najviše položaje u državnoj upravi", navodi se u saopštenju.
Kako se navodi, u proteklih godinu dana zvaničnici su predstavljali akcije "masovnih hapšenja kao dokaz proklamovane 'nulte tolerancije' u borbi protiv korupcije", a mnogi od uhapšenih u tim akcijama nisu bili osumnjičeni za krivična dela koja su korupcijska.
"Istovremeno, nekoliko stotina hiljada slučajeva korupcije u Srbiji svake godine ostane neotkriveno. To se po našem shvatanju dešava zbog nedovoljne aktivnosti i selektivnosti u postupanju organa gonjenja, neefikasnosti pravosuđa, a u manjoj meri i zbog nepotpunih zakonskih rešenja", navodi se u saopštenju.
Međunarodni dan borbe protiv korupcije obeležava se 9. decembra.