Prenošenje fiksnog broja telefona uz promenu operatera, koja je u Srbiji omogućena 1. aprila, predstavlja jedan od ključnih elemenata liberalizacije tržišta. Međutim, Asocijacija potrošača Srbije (APOS) ukazuje da uprkos odlaganjima koja je trebalo da omoguće da ovaj proces počne bez problema, veliki deo korisnika ovu mogućnost ne može da iskoristi. Prema podacima APOS-a, od devet operatera, samo pet pruža uslugu prenosa, od čega samo jedan bez dodatnih uslova za korisnike.
Prenosivost brojeva jedan je od standarda koji se primenjuju u EU. Šef odeljenja za evropske integracije Delegacije EU u Srbiji Frejk Janmat najavio je da će u maju i junu biti održani skrininzi za poglavlje o telekomunikacijama i informacionom društvu i ocenio da će jedan od najvećih izazova biti digitalizacija televizijskog signala.
„Od najavljenih 9 provajdera u ponudi, polovina njih još nije ostvarila tehničke mogućnost“, navodi se u saopštenju APOS-a, uz objašnjenje da neke od njih – Telenor, IKOM, Beogrid i Invest Inženjering pružaju uslugu samo određenim kategorijama korisnika.
Pored toga, još tri kompanije – SBB, Najt development suport (Knight Development Supoprt) i Džet TV (Jet TV) prenos broja omogućavaju samo uz korišćenje dodatne usluge, dok su jedine kompanije čiji korisnici mogu da menjaju operatera uz zadržavanje broja Telekom i Orion. Čak i u tom slučaju, upozorava APOS, korisnici mogu da ostanu bez usluge ADSL-a.
Detaljnije o prenosu brojeva u fiksnoj telefoniji možete pročitati na portalu euractiv.rs.