Prevencija sindroma sagorevanja kod profesionalaca u socijalnoj zaštiti

Još davne 1936. godine Hans Seli (Hans Selye) je postavio teoriju prema kojoj do bolesti kod ljudi dolazi usled poremećaja ravnoteže u organizmu pod dejstvom raznih spoljašnjih i unutrašljih činilaca.

Zbirni naziv za bilo koji od tih činilaca je stresor i on ispoljava agresivno dejstvo na organizam i odgovor organizma se naziva stres-reakcijom. U samom vrhu liste zanimanja koja su najviše izložena stresu nalaze se i pomagačke profesije pošto je kod njih evidentno da je vikarijska dramatizacija koju proživljava pomagač ekvivalentna onoj kod njegovog traumatizovanog klijenta.

Imajući to u vidu u Valjevu je 18. novembra održana edukacija na temu ’’Prevencija sindroma sagorevanja kod profesionalaca u socijalnoj zaštiti’’, autorki Marine Vukotić, diplomirane psihološkinje – mastera i Ivane Koprivice, diplomirane psihološkinje – mastera poslovne psihologije iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu iz Novog Sada. U prepunoj sali valjevskog Centra za socijalni rad dvadeset i dvoje ljudi, zaposlenih u javnom i civilnom sektoru socijalne zaštite, steklo je veštine prepoznavanja stresnih događaja i sidroma sagorevanja kao i načine za preventivu stresnih situacija i veštine za prevladavanje stresa na poslu.

Nemaština, poplave, krize i ratovi, učenili su da se broj korisnika usluga iz domena socijalne zaštite svakodnevno uvećava i da je sve veći pritisak na zaposlene u Centrima za socijalni rad, medicinskim ustanovama i organizacijama koje se bave pomoći i negom lica koja su u specifičnim situacijama. Ne možete kvalitetno pomagati drugima ako ste i sami pod velikim pritiskom i stresom, te je cilj ove edukacije obučavanje profesionalaca u socijalnoj zaštiti da se lakše nose sa svakodnevnim problemima na poslu“ kaže Dušan Perić iz Caritasa Valjevo.

Edukacija na temu ’’Prevencija sindroma sagorevanja kod profesionalaca u socijalnoj zaštiti’’realizovana je u okviru projekta „Profesionalizacija sektora mentalnog zdravlja u Valjevu u cilju kvalitetnijeg života osoba sa intelektualnim smetnjama”.

Glavni cilj projekta koji se realizuje od jula meseca u Valjevu jeste da se usluge pomoći u kući i dnevnog boravka koje se u Valjevu već realizuju, učine dostupnim i odraslim licima sa mentalnim i intelektualnim teškoćama i na taj način smanji mogućnost njihovog institucionalnog zbrinjavanja u kasnijoj fazi života.

Projekat realizuju zajednički Caritas Valjevo, Grad Valjevo i Udruženje za pomoć deci sa posebnim potrebama „Naši snovi“ u okviru programa „Otvoreni zagrljaj“, koji sprovodi Evropska unija.

Izvor: Caritas Valjevo

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…