Još davne 1936. godine Hans Seli (Hans Selye) je postavio teoriju prema kojoj do bolesti kod ljudi dolazi usled poremećaja ravnoteže u organizmu pod dejstvom raznih spoljašnjih i unutrašljih činilaca.
Zbirni naziv za bilo koji od tih činilaca je stresor i on ispoljava agresivno dejstvo na organizam i odgovor organizma se naziva stres-reakcijom. U samom vrhu liste zanimanja koja su najviše izložena stresu nalaze se i pomagačke profesije pošto je kod njih evidentno da je vikarijska dramatizacija koju proživljava pomagač ekvivalentna onoj kod njegovog traumatizovanog klijenta.
Imajući to u vidu u Valjevu je 18. novembra održana edukacija na temu ’’Prevencija sindroma sagorevanja kod profesionalaca u socijalnoj zaštiti’’, autorki Marine Vukotić, diplomirane psihološkinje – mastera i Ivane Koprivice, diplomirane psihološkinje – mastera poslovne psihologije iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu iz Novog Sada. U prepunoj sali valjevskog Centra za socijalni rad dvadeset i dvoje ljudi, zaposlenih u javnom i civilnom sektoru socijalne zaštite, steklo je veštine prepoznavanja stresnih događaja i sidroma sagorevanja kao i načine za preventivu stresnih situacija i veštine za prevladavanje stresa na poslu.
“Nemaština, poplave, krize i ratovi, učenili su da se broj korisnika usluga iz domena socijalne zaštite svakodnevno uvećava i da je sve veći pritisak na zaposlene u Centrima za socijalni rad, medicinskim ustanovama i organizacijama koje se bave pomoći i negom lica koja su u specifičnim situacijama. Ne možete kvalitetno pomagati drugima ako ste i sami pod velikim pritiskom i stresom, te je cilj ove edukacije obučavanje profesionalaca u socijalnoj zaštiti da se lakše nose sa svakodnevnim problemima na poslu“ kaže Dušan Perić iz Caritasa Valjevo.
Edukacija na temu ’’Prevencija sindroma sagorevanja kod profesionalaca u socijalnoj zaštiti’’realizovana je u okviru projekta „Profesionalizacija sektora mentalnog zdravlja u Valjevu u cilju kvalitetnijeg života osoba sa intelektualnim smetnjama”.
Glavni cilj projekta koji se realizuje od jula meseca u Valjevu jeste da se usluge pomoći u kući i dnevnog boravka koje se u Valjevu već realizuju, učine dostupnim i odraslim licima sa mentalnim i intelektualnim teškoćama i na taj način smanji mogućnost njihovog institucionalnog zbrinjavanja u kasnijoj fazi života.
Projekat realizuju zajednički Caritas Valjevo, Grad Valjevo i Udruženje za pomoć deci sa posebnim potrebama „Naši snovi“ u okviru programa „Otvoreni zagrljaj“, koji sprovodi Evropska unija.
Izvor: Caritas Valjevo