Beograd, 10. decembar2016. – Vodič za novinare koji se bave temama ravnopravnosti i diskriminacije predstavljen je u Beogradu, i trebalo bi da medijima učini pristupačnim domaći i međunarodni antidiskriminacioni okvir.
Uz informacije o načinima postupanja i primere iz prakse Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i Evropskog suda za ljudska prava, publikacija "Borba za ravnopravnost" sadrži i listu antidiskriminatornih, rodno senzitivnih i manje poznatih termina sa objašnjenjima.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković rekla je na predstavljanju vodiča da on nije zamišljen kao udžbenik, već kao alat koji će pomoći svima u izveštavanju.
Ona je zahvalila medijima koji s tom institucijom učestvuju u izgradnju društva u kojem se svi međusobno bolje razumeju, više poštuju, u kojem smo spremni da čujemo drugo i drugačije mišljenje i da poštujemo različitosti.
"Samo takva spremnost vodi u konstruktivan dijalog i nalaženje rešenja za bilo koji problem u bilo kojoj sferi društva", rekla je Janković i konstatovala da mediji imaju veliki značaj na formiranje javnog i ličnog mišljenja.
Dodajući da istraživanja pokazuju da ne postoji veliko interesovanje u društvu za pitanje diskriminacije i ravnopravnosti, kao i da mediji nedovoljno pokrivaju tu oblast, poverenica je rekla da je situacija bolja u poslednjih godinu dana i da bi volela da se to nastavi.
"Interesovanje je sada mnogo veće i mediji su adekvatno izveštavali, ali daleko je to od idealne slike", rekla je Janković.
Šef Misije OEBS u Srbiji Andrea Oricio istakao je da je uloga medija da preuzmu vodeću ulogu u jačanju društva u kojem nema mesta diskriminaciji.
"Uvek je neophodno naglasiti koliko je ključna uloga medija i novinara u podizanju svesti u slučajevima diskriminacije", rekao je Oricio.