Na sednici Saveta za prava deteta Vlade Republike Srbije predstavljen je izveštaj Deca u sistemu socijalne zaštite 2013, koji je pripremio Republički zavod za socijalnu zaštitu.
Kroz petogodišnji komparativni pregled, u izveštaju su prikazana osnovna kretanja, stanje i položaj dece u sistemu socijalne zaštite, sa naglaskom na 2013. godinu. U prethodnom periodu, izveštaji u socijalnoj zaštiti su obuhvatali sve korisničke grupe, a ovog puta deca su izdvojena kao poseban segment.
Popis iz 2011. godine pokazao je da se u Srbiji smanjuje broj dece do 18 godina. Bez obzira na ovaj trend, izveštaj pokazuje da se broj dece korisnika usluga centara za socijalni rad povećava, pa je, samo od od 2011. godine do danas, uvećan za oko 14 odsto.
Takođe, podaci pokazuju da je, u poslednjih pet godina, zanemarivanje dece u stalnom porastu, a, na primer, 2009. godine u centrima za socijalni rad evidentirano je ukupno 841 porodica u kojima su deca bila žrtve nasilja. U 2013. godini zabeleženo je 3.637 takvih porodica. Ovo pokazuje, pored ostalog, bolje evidentiranje slučajeva nasilja nad decom, a time i efektivniju zaštitu dece žrtva zlostavljanja i zanemarivanja.
Predsednik Saveta za prava deteta i državni sekretar Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike, Brankica Janković, ukazala je na značaj izveštavanja i prakse zasnovane na podacima za unapređenje položaja sve dece u Srbiji. Ovaj izveštaj poslužiće profesionalcima iz sistema socijalne zaštite, kao i zainteresovanoj stručnoj i široj javnosti da unaprede svoj rad, odnosno podignu svest o problemima i položaju dece. Janković je istakla i da će Savet za prava deteta u svom budućem radu koristiti i podatke iz ovog izveštaja za davanje inicijativa Vladi i njenim ključnim institucijama u formulisanju i sprovođenju javnih politika prema deci u našoj zemlji.
Po prvi put, ovaj izveštaj sadrži sintetizovane podatke iz više različitih izvora: centara za socijalni rad, domova za smeštaj, Centara za porodični smeštaj i usvojenje, pružalaca usluga u zajednici, Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne zaštite, Ministarstva unutrašnjih poslova, Republičkog zavoda za statistiku, Komesatijata za izbeglice i migracije, vaspitno popravnih domova. U izveštaj su inkorporirani i podaci sudova i tužilaštava, dostupni preko Republičkog zavoda za statistiku.
Izvor: Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike