Predavanje o televizijskom stvaralaštvu i procvatu ideja tokom 1980-tih na Televiziji Beograd održaće se u četvrtak, 19. maja u 18.00 u EU Info centru u Beogradu (Kralja Milana 7) u okviru serije akademskih predavanja o istoriji odnosa Srbije i Evrope.
Predavanje "'Ljuljaj me nežno" održaće režiser i profesor Fakulteta za medije i komunikaciju univerziteta Singidunum Stanko Crnobrnja.
Tema predavanja iz oblasti elektronskih medija. Početkom osamdesetih godina prošlog veka prva televizijska, ali i prva rok end rol generacija, u Jugoslaviji, pa i u Beogradu, dosežu visoku stvaralačku zrelost. Prava eksplozija kreativnosti zahvata kulturu, umetnost i medije. U vremenu pre interneta, mobilne telefonije i društvenih mreža, kada publika na raspolaganju ima program koji im nude samo dva državna TV kanala, u Televiziji Beograd, 1981. godine, režiser i scenarista Stanko Crnobrnja, sa ekipom saradnika, stvara prvi celovečernji televizijski, umetnički, rok end rol mjuzikl u Evropi. Na osnovu muzike mladog autora Olivera Mandića, Crnobrnja režira program koji, po svojoj formi i sadržaju predstavlja do tada neviđeno kreativno rešenje. Emisija "Beograd noću" postaje medijski i kulturni fenomen, šokira veliki deo jugoslovenske TV publike, ali iste godine, na vodećem evropskom TV festivalu "Zlatna ruža Montrea", u Švajcarskoj, dobija specijalno priznanje za unapređenje televizijskog stvaralaštva.
Predavač: dr Stanko Crnobrnja, režiser, producent, gostujući predavač na univerzitetima u Lionu i Grenoblu. Autor je više igranih filmova, scenarista i režiser nekoliko stotina muzičkih i reklamnih spotova, režiser brojnih scenskih manifestacija i festivala, osnivač nekoliko medijskih organizacija. Autor knjige "Estetika televizije i novih medija". Dobitnik prve nagrade za režiju na festivalu "Zlatna ruža Montrea" 1981. godine.
Serija akademskih predavanja pod nazivom "Srbija i Evropa kroz vekove prožimanja" traje do 30. juna. Predavanja su javna, namenjena najširem, ne obavezno akademskom auditorijumu, sa ciljem predstavljanja različitih aspekata interakcije Srbije i Evrope u širokom hronološkom rasponu od Srednjeg veka do savremenog doba.
Selektori i organizatori predavanja su vanredni profesor na Odeljenju za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu Jelena Erdeljan i vanredni profesor na Odeljenju za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu Ivan Stevanović.
Prijave na predavanje su obavezne na info@euinfo.rs ili na 011 4045400.
Preporučujemo…