Povodom Dana holokausta u Izraelu otvorena izložba slika iz Drugog svetskog rata

Aušvic

Jerusalim, 27. januar 2018. – Memorijalni centar holokausta Jad Vašem u Jerusalimu otvorio je ove nedelje izložbu fotografija Jevreja iz perioda Drugog svetskog rata.

Izložba je otvorena povodom Međunarodnog dana sećanja na holokaust. Izloženo je 1.500 fotografija i 13 filmova podeljenih u tri glavne kategorije u zavisnosti od toga ko ih je snimio, Nemci, Jevreji ili Amerikanci ili Sovjeti ili drugim rečima ubice, žrtve ili oslobodioci, navode izraelski mediji.

Svako od njih je imao razlog da snima, a snimali su profesionalci i amateri. Uz fotografije koje su napravili nacisti i Jevreji su i fotografije Sovjeta i Amerikanaca nakon oslobođenja nacističkih logora smrti.

Posebno su upečatljive fotografije jevrejskih zatvorenika iz Aušvica koji su vraćeni nazad u taj logor nakon oslobođenja da ponovo obuku logorsku odeću i stoje pred kamerama sovjetske armije, pošto fotografa nije bilo na dan oslobođenja 27. januara.

Amerikanci i Rusi su fotografisali tokom holokausta u kome je ubijeno šest miliona Jevreja za štampu ili da bi mogli da gone nacističke ratne zločince. Neke od fotografija bilo je teško svrstati, a to su one čiji su autori nemački vojnici, policajci ili obični građani koji su ih snimali za sebe.

Fotografije iz geta prikazuju brutalnost nacista prema jevrejskim zatvorenicima. Osim Nemaca nekim malobrojnim Jevrejima je bilo dozvoljeno da fotografišu. Jedan od fotografa Jevreja je bio Cvi Kadušin iz Litvanije koji je radio kao rendgenski tehničar u nemačkoj vojnoj bolnici i imao pristup fotografskoj opremi.

On je pravio fotografije tajno kroz svoju odeću i skrivao ih, krijući se i sam. Zahvaljujući njegovim naporima mnoge fotografije su preživele rat i on ih je kasnije prikazivao širom sveta.

"Napravio sam hiljade fotografije i pravio ih više i više za kasnije, za potomstvo", rekao je Kadušin pre nego što je umro 1997. godine.

Fotografija je možda više od bilo čega drugog uticala da oblikuje sećanja na holokaust, navodi AP.

Izložba nazvana "Bljesak sećanja" takođe pruža uvid šta se dogođalo iza fotografskih aparata odnosno prikazuje kakve kamere su se koristile, kao i fotografe koji su ih snimali i njihove različitie motivacije.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…