Beograd, 10. oktobar 2016. – Više od polovine ukupnog broja pritužbi pristiglih Povereniku za zaštitu ravnopravnosti odnosi se na problem u ostvarivanju ekonomskih i socijalnih prava, izjavila je poverenica Brankica Janković dodajući da će budućnost rada uticati na sva naša druga ljudska prava.
"Najveći broj pritužbi u protekloj godini podnet nam je zbog diskriminacije u postupku zapošljavanja ili na poslu, u postupku pred organima javne vlasti, kao i prilikom pružanja javnih usluga ili pri korišćenju objekata i površina", rekla je Janković na skupu "Kreiranje delotvornih alata za unapređenje i zaštitu socijalnih i ekonomskih prava".
Ona je istakla da se više od jedne trećine pritužbi koje stiže povereniku, 33 odsto njih, odnosi na slučajeve diskriminacije prilikom zapošljavanja i uopšte tokom radnog odnosa.
''Veliki broj pritužbi dolazi od strane žena, koje su često diskriminisane nakon povratka sa porodiljskog i odsustva radi nege deteta, što smo imali priliku da čujemo da je čest slučaj i u Evropi'', rekla je Janković i dodala da je institucija poverenika efikasna u rešavanju tih slučajeva – u više od 90 odsto slučajeva, nakon obraćana povereniku, građani su ostvarili pravo.
Koliko su ta prava fundamentalna i koliko na njihovom unapređivanju mora neprekidno da se radi, pokazuje i činjenica da su i dalje, prema prošlogodišnjim izveštajima poverenika za zaštitu ravnopravnosti i drugih nezavisnih organa, u Srbiji posebno ranjivo veoma siromašno stanovništvo, deca i mladi, osobe sa invaliditetom, žene, starije osobe, žrtve nasilja u porodici, izbeglice, pripadnici nacionalnih manjina i LGBT populacije.
Prema njenim rečima, u isto vreme, i mnoge siromašne porodice izložene su višestrukim faktorima rizika.
Podsećajući da su ekonomska i socijalna prava ljudska prava koja se odnose na radno mesto, socijalnu sigurnost, porodični život, učešće u kulturnom životu, na pristup stanovanju, hrani, vodi… ona je istakla da je u vremenu ekonomske krize, neizvesnosti i teškoća, pojačano kršenje ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava.
"Ekonomska kriza, sama po sebi, jeste izvor nesigurnosti i potencijalne nestabilnosti", rekla je Janković, dodajući da seu upravo ekonomska kriza i mere štednje stvorile poseban kontekst za ostvarivanje uloge i doprinosa tela za ravnopravnost, zaštiti ekonomskih i socijalnih prava.
Ona je istakla da poštovanje i ostvarivanje socijalnih i ekonomskih prava predstavljaju jedan od trajnih prioriteta u radu institucije Poverenika, ali i drugih tela za ravnopravnost u EU.
''Današni skup pokazuje da se Srbija nalazi u samom vrhu evropskih dešavanja po svim pitanjima, a posebno po pitanju ekonomskih i socijalnih prava'', rekla je Janković dodajući da je to treći sastanak Platforme za saradnju između Saveta Evrope, evropskih mreža nacionalnih tela za ljudska prava i ravnopravnost i Agencije EU za fundamentalna prava o ekonomskim i socijalnim pravima.
Ona je istakla da se na skupu čulo da se sve zemlje članica EU i Saveta Evrope suočavaju sa najozbiljniji izazovima u ostvarenju, unapređenju i zaštiti ekonomskih i socijalnih prava.
''Budućnost rada će uticati na sva naša druga ljudska prava. Biće suvišno govoriti o bilo kom drugom ukoliko se pravo na rad, iz koga proističu sva druga prava i koje je ključno za kvalite našeg života, ne bude moglo ostvarivati'', rekla je Janković.