Povećan broj napada na branitelje ljudskih prava u Srbiji

Foto: kucaljudskihprava.rs

Beograd –  U Srbiji je poslednjih godina povećan broj napada na branitelje ljudskih prava, dok politički zvaničnici te napade retko javno osuđuju.

To je rečeno na predstavljanju Izveštaja o položaju branitelja ljudskih prava koji je napravila Kuća ljudskih prava.

Predstavnica Beogradskog centra za ljudska prava i jedna od autorka tog izveštaja Katarina Kitanović kazala je da je u pitanju analiza od 2020. godine koja se tiče položaja branitelja ljudskih prava u Srbiji i da su u okviru nje radili intervjue sa braniteljima i imali uvid u njihova svedočanstva o radu i preprekama sa kojima su se susretali.

Ona je rekla da je izveštaj pokazao da je prisutno sužavanje prostora za rad aktivista, kao i fizički i verbalni napadi.

Krivične prijave često budu odbačene, kazala je ona i dodala da se braniteljima najčešće preti visokim novčanim kaznama, te ih time udaljavaju od daljeg angažmana.

Prema njenim rečima, napadi često dolaze i od predstavnika zakonodavne ili izvršne vlasti, a branitelji su skrenuli pažnju i da postoji ograničen pristup informacijama od javnog značaja, da su odgovori često nepotpuni, kao i da od tipa informacije zavisi da li će dobiti odgovor od državnog organa.

Izveštaj je pokazao da je pristup medijima za njih ograničen i da su često meta napada provladinih medija i tabloidnih kampanja, što utiče na njihovu bezbednost i izaziva nepoverenje građana.

Navodi se i da je pristup ogranizacija civilnog društva javnim sredstvima nedovoljan, da je pravni okvir neadekvatno i neprezicno postavljen i time napravljen prostor za razne malverzacije.

Kuća ljudskih prava uručila je, povodom obeležavanja Međunarodnog dana ljudskih prava, dve nagrade, jednu koja se tiče dugogodišnjeg rada u tom polju, a drugu za aktivističku inicijativu godine.

Semiha Kačar, dobitnica je nagrade za dugogodišnji rad na polju zaštite ljudskih prava, a u obrazloženju se ističe da je ona, sa aktivizmom od tri decenije, postala simbol zastupanja ljudskih prava u regionu Sandžaka.

Ona je, kako se navodi, odigrala ključnu ulogu u dokumentovanju i razotkrivanju kršenja ljudskih prava posebno tokom 1990-ih godina, a njene istaknute publikacije poput „Svedočenja iz Sandžaka„, „Prava manjina“ i „Prava slobode“ istakle su izazove u regionu.

Nagradu za aktivističku inicijativu dobilo je Žensko udruženje kolubarskog okruga, koje se od 2013. godine bavi osnaživanjem položaja žena na lokalnom nivou, a to udruženje je posebnu vidljivost u javnosti ostvarilo kampanjom „Koliki je moj deo?„.

Cilj te kampanje je podizanje vidljvosti ekonomske nepravde prema ženama koja se događa u procesu nasleđivanja, koja je uzrokovana prvenstveno rodnim stereotipima prema kojima se žene posmatraju kao manje važne članice zajednice.

Kuću ljudskih prava čine Komitet pravnika za ljudska prava, Građanske inicijative, Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji, Policy Center i Beogradski centar za ljudska prava

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…