Beograd, 30. oktobar 2020. – Uticaj obrazovnog programa EU „Erazmus+“ na univerzitete i druge obrazovne institucije u Srbiji izuzetan je i u pogledu jačanja infrastrukture, pojačane mobilnosti i osnaživanja kadrova, rečeno je na vebinaru „Bolje obrazovanje za pametan, održiv i inkluzivan rast„.
Ono što je potrebno učiniti, a u čemu su se učesnici vebinara saglasili, jeste da studente, koji mogu imati višestruku pomoć od tog programa, treba bolje upoznati sa istim i omogućiti da što veći broj njih učestvuje u programima mobilnosti.
Rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović istakla je da studenti pre svega mogu imati koristi od upoznavanja sa svojim vršnjacima iz Evrope i sklapanja novih prijateljstava, koji im mogu kasnije pomoći i u profesionalnim karijerama.
Prema njenim rečima, nažalost, vrlo mali broj studenata u Srbiji može da iskoristi taj program i to kako zbog autocenzure ili nemanja dovoljno hrabrosti da se upuste u mobilnost, tako i zbog zabrinutosti da ne mogu finansijski da pokriju mobilnost.
„Moramo da nađemo način da otvorimo Erazmus+ program i za studente lošijih finansijskih mogućnosti„, navela je Popović.
Kako navodi, taj program nije koncipiran kao „odliv mozgova„, već kao „cirkulacija mozgova„, a potrebno je i privredu osvestiti u tom pogledu koje koristi mogu da imaju od studenata koji su bili učesnici programa.
„Moramo još da radimo na popularizaciji Erazmus+ programa, nastavnici i istraživači znaju dovoljno, ali potrebno je i među studentima razviti svest koje su koristi od učešća u tom programu„, zaključila je Popović.