Članicama Evropske unije iz regiona centralne i istočne Evrope (CIE) biće za period 2014-20. alocirana sredstva iz strukturnih i investicionih fondova u visini 167 milijardi evra, što je približno polovina ukupne sume za EU. Procenjuje se da bi stopa povlačenja tih sredstava od 90% podstakla prosečan rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u CIE za 0,3-0,8 procentnih poena godišnje.
Najveći iznos iz kohezionih fondova od svih 28 članica EU dobija Poljska, Mađarska je prva po odnosu ukupne alokacije prema BDP a Slovačka je druga po prosečnoj godišnjoj alokaciji po stanovniku. Kao prioritetne sektore za ulaganja u CIE u periodu 2014-20. analitičari ističu saobraćaj, infrastrukturu, obrazovanje i istraživanja i razvoj. Srbija ne koristi kohezione fondove jer nije članica EU ali su joj na raspolaganju IPA fondovi.
U novoj analizi Erste grupe navodi se da bi pomoć EU regionu CIE (Poljska, Češka, Mađarska, Slovačka, Rumunija i Hrvatska) u okviru kohezione politike za 2014-20. mogla da dostigne razmere "Maršalovog plana".
Ukupan iznos strukturnih i investicionih fondova za 2014-20. dostiže 351,9 milijardi evra, što je za 1,3% više nego u prethodnom sedmogodišnjem periodu.
"Zemljama CIE alocirano je 167,1 milijarda evra, za 11% više nego u periodu 2007-13", istakao je šef Kancelarije za EU u banci Češka sporitelna, članice Erste grupe, i autor izveštaja Jan Jedlička.
Opširnije o izveštaju Erste grupe možete pročitati na portalu euractiv.rs.