Podrška EU razvoju kapaciteta za reagovanje u slučaju poplava

Beograd, 18. april 2017. (Euractiv) – Tokom razornih poplava u maju 2014. u regionu pitanje reagovanja i saradnje u slučaju poplava dospelo je u prvi plan, a EU je sa više od 600.000 evra podržala projekat koji treba da službama više zemalja pomogne da brzo reaguju i sarađuju u takvim situacijama.

U okviru projekta u aprilu je u Mađarskoj održana vežba na reci Tisi u kojoj su učestvovali i spasilački timovi i timovi za snabdevanje vodom iz Srbije. To im je pružilo priliku da sarađuju sa timovima drugih zemalja, da se upoznaju sa evropskim procedurama, kao i da steknu iskustva na terenu, pre svega u snabdevanju vodom na poplavljenim područjima.

U projektu čiji je cilj da se obezbedi brz odgovor u vanrednim situacijama izazvanim poplavama učestvovali su predstavnici Beogradskog vodovoda i kanalizacije (BVK) i pripadnici Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije.

To je prvi put da BVK učestvuje u takvom projektu, dok Sektor za vanredne situacije MUP-a ima bogato iskustvo sa evropskim pretpristupnim fondovima IPA i projektima EU, rekla je Aleksandra Krsmanović iz Službe za razvoj BKV.

"Motiv za učešće u ovakvom projektu je sticanje iskustva i aktivno učešće u izradi protokola koje bismo mogli da uključimo u naše postojeće procedure i na taj način unapredimo mehanizme delovanja u vanrednim situacijama, sa aspekta snabdevanja vodom stanovništva i spasilačkih ekipa na ugroženim područjima“, rekla je ona za EurAktiv.

Reč je o projektu EUWA (EUrban Water Aid) u kome kao partneri učestvuju Državna uprava za vanredne situacije Mađarske, Vodovod Budimpešta, Beogradski vodovod i kanalizacija, Državna uprava za zaštitu i spašavanje Hrvatske i MUP Slovačke.

Projekat je počeo u januaru 2016. i traje 18 meseci, a finansirala ga je EU sa 644.000 evra. Održane su tri radionice, a završna radionica je planirana za maj.

Timovi iz Srbije, Mađarske, Hrvatske i Slovačke su mogli i u praksi da provere postojeće procedure, sisteme komunikacije, kao i delovanje Mehanizma EU za civilnu zaštitu (EUCPM), u okviru vežbe koje je u aprilu organizovana u Mađarskoj na reci Tisi.

Simulacija poplava i vežba snabdevanja vodom stanovništva i spasilačkih timova održana je u aprilu ove godine u mestu Sabolčveršmart na Tisi, nedaleko od granice sa Ukrajinom. U vežbi je učestvovalo petoro zaposlenih u BKV i 14 pripadnika Sektora za vanredne situacije MUP-a, odnosno Specijalističkog tima za spasavanje i rad na vodi iz Novog Sada.

Aleksandra Krsmanović je podsetila da je tokom poplava 2014. u Srbiju stigao međunarodni tim za pomoć iz Mađarske i Danske i da je nakon tog iskustva u aprilu 2015. godine sa EU potpisana pristupnica na osnovu koje Srbija može da primi, ali i da pruža međunarodnu pomoć u okviru EUCPM.

Ta pomoć, kako je podsetila, uključuje razmenu timova i informacija sa 33 tima u okviru EUCPM.

Procedure tog evorpskog mehanizma su u okviru vežbe praćenje između međunarodnih timova, ali i unutar različitih sektora unutar jednog tima, rekla je ona.

Mađarska i Srbija su imale i spasilačke timove i timove za snabdevanje vodom, a Slovačka i Hrvatska spasilačke timovi.

Za BKV je to bilo korisno iskustvo pošto je korišćeno i mobilno postrojenje za prečišćavanje vode koje to javno preduzeće namerava da nabavi. Procedura nabavke je u fazi tendera.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…