Novi Sad – Otvorene su prijave za učešće u jednogodišnjoj Regionalnoj akademiji za buduće lidere promena u oblasti medijske pismenosti i medijskog aktivizma.
Poziv je otvoren za mlade iskusne aktiviste iz organizacija civilnog društva i političkih organizacija, kao i za mlade poslanike ili odbornike, influensere koji promovišu univerzalne vrednosti.
Cilj Regionalne akademije je osnaživanje grupe mladih ljudi, budućih lidera promena, kako bi razvili veštine i kompetencije za angažman u medijskom aktivizmu, kao i za delovanje na prevazilaženju razlika i stvaranju razumevanja u svojim oblastima delovanja.
Svrha Akademije je da okupi mlade ljude različitih interesovanja, profesija i zanimanja koji su prvenstveno posvećeni medijskom aktivizmu, ali i drugim oblastima javnog delovanja, a kojima su medijska i digitalna pismenost potrebne u svakodnevnom radu.
Takođe, učesnici će bolje razumeti i naučiti kako da zagovaraju slobodu medija i stanu u odbranu profesionalnih medija. Na akademiji će naučiti da razviju ideje o tome kako da u budućnosti deluju kao javni aktivisti u svom okruženju i na taj način podstaknu demokratske principe.
Nakon jednogodišnjeg učešća u Akademiji, grupa od 21 mladih biće spremna za drugačiji pristup medijskom aktivizmu na Zapadnom Balkanu i u Turskoj.
Biće proizvedeno najmanje 10 kampanji, video materijala, priručnika, radionica, javnih debata o medijskoj i informacijskoj pismenosti, kao i razvijenih budućih “putokaza” u medijskom aktivizmu. Biće realizovano najmanje 10 aktivnosti u različitim formatima, od obrazovnih, komunikacionih i dobro informisanih zagovaračkih aktivnosti, do medijskih članaka i malih istraživanja.
Program Akademije obuhvata:
- Jedan trodnevni bootcamp (Istanbul, Turska)
- Tri online modula
- Tri online radionice
- Tri tematske studijske posete EU
Radnu biografiju, sa posebnim naglaskom na prethodna iskustva u aktivizmu, kao i motivaciono pismo, zainteresovani kandidati/kinje mogu dostaviti preko ovog linka najkasnije do 25. avgusta 2024. godine
Regionalni projekat Naši mediji: Inicijativa za unapređenje medijske pismenosti, dijalog i aktivizam sprovode partnerske organizacije SEENPM, Media Centar Sarajevo, Institut za medije Crne Gore, Albanski medijski institut, Vijeće za štampu Kosova, Makedonski institut za medije, Novosadska novinarska škola, Mirovni institut i Bianet.
Projekat je kofinansiran od strane Evropske unije, a u Crnoj Gori kofinansiran od strane Ministarstva javne uprave Crne Gore.