Osnovan Centar za pravosudna istraživanja – CEPRIS

CEPRIS

U Beogradu je 29. maja 2016. godine osnovan Centar za pravosudna istraživanja (CEPRIS).

CEPRIS je osnovan kao nezavisna nevladina organizacija za istraživanje, izučavanje i unapređenje pravosuđa u demokratskom društvu zasnovanom na vladavini prava i podeli vlasti. Osnivači CEPRIS-a su eminentni stručnjaci u oblasti pravne nauke i prakse, okupljeni sa ciljem analize uzroka sadašnjeg stanja i ponude mogućih pravaca konsolidacije i razvoja pravosuđa. Uverenje osnivača je da postoji velika potreba za udruženjem ove vrste, naročito u periodu kada Republika Srbija, s brojnim problemima u domaćem pravosuđu, započinje pristupne pregovore o poglavljima 23. i 24.

Za predsednika CEPRIS-a izabran je dr Slobodan Beljanski, advokat u Novom Sadu, a za predsednika Upravnog odbora CEPRIS-a izabran je dr Miodrag Majić, sudija Apelacionog suda u Beogradu.

Ostali članovi CEPRIS-a su: Vida Petrović Škero, bivša predsednica Vrhovnog suda Srbije, dr Marijana Pajvančić, redovna profesorka Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu u penziji, dr Miodrag Jovanović, redovni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, dr Goran P. Ilić, redovni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu i sudija Ustavnog suda, dr Zoran Mirković, redovni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, dr Vladimir Đerić, advokat u Beogradu, dr Bojan Spaić, docent Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, mr Aleksandar Trešnjev, sudija Višeg suda u Beogradu, Nebojša Maraš, advokat u Beogradu i Vladimir Beljanski, advokat u Novom Sadu.

Predsednik UO CEPRIS-a dr Miodrag Majić (sudija Apelacionog suda u Beogradu) navodi u tekstu na svom blogu da je “CEPRIS je nastao iz uverenja da je potreban pravosuđu. Iz shvatanja da je nužno okupiti preostale stručne i nekompromitovane ljude u pokušaju zaustavljanja strmoglavog toka i mapiranju drugačijeg pravca.  Među institutima i vladinim i nevladinim organizacijama na ovim prostorima, u decenijama koje su za nama, bilo je moguće pratiti nastajanje i nestajanje pratilaca i kreatora najrazličitijih društvenih pojava. Samo je pravosuđe, kao i u drugim segmentima, nekako uvek ostajalo po strani. Pravosuđem su se površno bavili ili gotovo svi (kada je trebalo kritikovati), ili temeljno gotovo niko (kada je trebalo nuditi pomoć i rešenja). U svakom slučaju, grupa stručnjaka specijalizovana za praćenje pravosuđa i sugerisanje mogućih modela razvoja, na ovim prostorima, barem koliko je meni poznato, nikada nije postojala.

Izvor: Centar za pravosudna istraživanja (CEPRIS)

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…