Omogućiti sprovođenje programa aktivne zaštite divljih ptica

Organizacije Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije i Link plus uputile su Gradskoj upravi Beograd zahtev da se u Zoološkom vrtu grada Beograda omogući sprovođenje programa aktivne zaštite divljih ptica. U zahtevu se navodi da organizacije zahtevaju da se prostor namenjen pinginarijumu preuredi u prihvatilište za ptice jer u celom svetu postoji praksa da zoološki vrtovi, pored zabavne i edukativne, imaju i značajnu ulogu u zaštiti prirode.

Širom Srbije hiljade divljih životinja ugine svake godine jer ne postoje dovoljni kapaciteti za njihovo zbrinjavanje, lečenje i vraćanje u prirodu. Posebno kritičan je Beograd sa okolinom iz koga procentualno dolazi najveći broj poziva za pomoć. Novac od izgradnje pingvinarijuma opravdanije je upotrebiti za izgradnju prihvatilišta za ptice u Beogradu.

U Srbiji su zabeležene 352 vrste divljih ptica, a u poslednjih 10 godina 240 vrsta se gnezdilo. Mnoge od njih imaju male populacije kojima bez ljudske pomoći preti nestanak. Takve su na primer: velika droplja, beloglavi sup, orao kliktaš, orao krstaš, stepski soko, siva vetruška, modrovrana i mnoge druge. Tokom poslednje tri decenije iz Srbije je iščezlo nekoliko gnezdarica: bradan, crni strvinar, bela kanja, riđa lunja, krški soko i belonokta vetruška.

Pobrojane iščezle gnezdarice mogu da se vrate u prirodu ako se sprovedu programi aktivne zaštite koji uključuju odgajanje u zatočeništvu. Ovde ključnu ulogu mogu da imaju centri za zbrinjavanje divljih ptica, poput zooloških vrtova.

Tokom cele godine, a posebno u vreme gnežđenja, hiljada ljudi mole za pomoć kada pronađu povređene ili iz gnezda ispale mladunce ptica. Jedino ovlašćeno prihvatilište za divlje životinje, a samim tim i ptice, nalazi na krajnjem severu države, u Paliću. Ovo prihvatilište ima ograničene kapacitete, a njihovi zaposleni nemaju mogućnosti da dolaze po povređene životinje.

Ogromne napore ulažu zavodi za zaštitu prirode, udruženja građana i sami građani da se životinje u nevolji na vreme prebace u zoološki vrt „Palić“ na zbrinjavanje. Za veliku većinu životinja to prosto nije moguće jer je Palić predaleko, pa jedinke uginu. Rešenje bi hitno moralo da se pronađe i da se izgradi veći broj prihvatilišta u raznim delovima Srbije.

U eri gubitka biološke raznovrsnosti znatno je svrsishodnije sredstva namenjena izgradnji pingvinarijuma (250.000 evra) uložiti u oporavak populacija i ponovno naseljavanje ugroženih vrsta. Time bi se ne samo pomoglo tim vrstama, već bi zoološki vrt postao i značajan centar za obrazovanje stručne i opšte javnosti.

Organizacije su upozorile da je u procese upravljanja zoološkim vrtom, kao javnom ustanovom, potrebno uključiti akademsku i stručnu javnost koja svojim znanjem može značajno da pomogne u svim segmentima rada.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…