Beograd – Beogradski centar za ljudska prava (BCLJP) ukazuje na novu odluku Poverenika za zaštitu ravnopravnosti koji je, postupajući po pritužbi BCLJP, utvrdio da je Omladinska zadruga Bulevar OZ počinila diskriminaciju.
Ova omladinska zadruga je odbila da učlani maloletnu osobu sa odobrenom subsidijarnom zaštitom, odnosno priznatim statusom izbeglica u Srbiji.
Poverenik je utvrdio da je pomenuta omladinska zadruga povredila odredbe člana 8. u vezi sa članom 16. Zakona o zabrani diskriminacije Republike Srbije jer je neopravdano stavila u neravnopravan položaj podnosioca pritužbe na osnovu njegovog ličnog svojstva – statusa lica kome je dodeljen azil odnosno subsidijarna zaštita.
Maloletni državljanin Nigera, koji ima odobreni azil u Srbiji, obratio nam se u julu zajedno sa svojim starateljem za pomoć pošto je želeo da počne da radi, a uslov poslodavca je bio da bude prijavljen preko omladinske zadruge.
Tim BCLJP obratio se nekoliko omladinskih zadruga, sa istim zahtevom, objašnjenim pravnim statusom i dokumentacijom koja pojašnjava pravni status ovog mladića.
Sve omladinske zadruge su odbile zahtev pod izgovorom da je maloletan i da nije đak pa iz tog razloga ne mogu da ga učlane.
Omladinska zadruga Bulevar OZ u svom postupanju je otišla korak dalje, i odgovorom „Ne vršimo učlanjenje i zapošljavanje azilanata“ počinila direktnu diskriminaciju.
Ovakvo ponašanje pomenute omladinske zadruge na žalost nije usamljen slučaj.
BCLJP podseća da je, u toku prošle godine, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti u nekoliko postupaka utvrdio i da su banke u Srbiji diskriminisale izbeglice i tražioce azila kada nisu htele da im otvore bankove račune.
Prema rezultatima istraživanja „Odnos građana i građanki prema diskriminaciji u Srbiji„, koje je sproveo Poverenik, kao grupa kod koje postoji najveća socijalna distanca izdvajaju se upravo migranti, odnosno tražioci azila.