Ogromna većina Evropljana ima nepovoljno mišljenje o SAD i predsedniku Trampu

građani

Vašington, 16. septembar 2020. – Simpatije prema SAD spale su u svetu na rekordno niske grane, pokazuje istraživanje koje je američki Centar Pju (Pew Research) sproveo u 13 zemalja.

Evropljani su u anketi uglavnom pokazali nezadovoljstvo spoljnopolitičkim odlukama predsednika Donalda Trampa i načinom kako se SAD nose sa pandemijom.

Istraživanje „Globalni stavovi„, koje je centar Pju objavio pokazuje da ogromna većina građana ispitanih u periodu od juna do avgusta ima nepovoljno mišljenje o SAD i predsedniku Trampu.

Tako je pozitivno mišljenje o SAD izrazilo svega 26% Nemaca i 31% Francuza. Taj nivo može da se poredi jedino sa negativnim mišljenjem o SAD koje je pokazala odgovarajuća anketa u martu 2003. godine, na vrhuncu iračke krize.

U Velikoj Britaniji simpatije prema SAD izrazilo je 41% učesnika ankete, što je najniži nivo u poslednjih 20 godina od kako Centar Pju sprovodi istraživanje.

Kada je reč o američkom predsedniku Donaldu Trampu, postotak simpatizera još je i niži. Samo jedan od deset Nemaca kaže da ima poverenje u Trampa. U Francuskoj, postotak je sličan, sa 11%. Najviši nivo poverenja Trampu su u anketi poklonili Britanci, njih 19%.

Anketa je pokazala da manje građana gaji poverenje u Trampa, nego u kineskog predsednika Si Đinpinga i ruskog lidera Vladimira Putina.

Mislim da i dalje postoji divljenje prema SAD, ali bi ono ubrzano moglo da se istopi – posebno ako Tramp bude ponovo izabran„, izjavio je za Vašington post (Washington Post) zamenik direktora berlinske kancelarije Nemačkog Maršalovog fonda Suda Dejvid-Vilp.

I dok Trampov ugled i dalje pada, evropski lideri uživaju relativno veliko poverenje građana, pokazalo je istraživanja nestranačkog Centra Pju.

Najveće poverenje uživa nemačka kancelarka Angela Merkel, za koju u 13 zemalja u proseku 76% građana veruje „da će učiniti pravu stvar u međunarodnim odnosima„.

Na drugom mestu je francuski predsednik Emanuel Makron, sa prosekom od 64%, iako u svojoj domovini uživa znatno manje poverenje – 52%.

Uprkos ozbiljnim kontroverzama oko Bregzita, 48% svih učesnika ankete i dalje ima poverenje u spoljnopolitičke odluke britanskog premijera Borisa Džonsona, za razliku od 46 odsto koji ne dele to mišljenje.

Od kako je Tramp 2016. godine došao u Belu kuću, simpatije prema SAD beležile su svake godine oštar pad u većini evropskih zemalja, za razliku od velikog stepena podrške u vreme administracije Baraka Obame.

Ipak, ovogodišnji brojevi pokazuju strmi pad čak i u odnosu na prošlu godinu.

Tako u odnosu na 2019. godinu taj pad u Nemačkoj iznosi 13, u Francuskoj 17 i u Velikoj Britaniji 16 procentnih poena.

Takođe, u istraživanju je u svih 13 zemalja ukupno, u proseku 84% ispitanih odgovor SAD na pandemiju COVID-19 ocenilo kao „donekle loš“  (32%) ili „veoma loš“ (52%).

Ispitivanjem su od evropskih zemalja, pored Nemačke, Francuske i Velike Britanije, bile obuhvaćene i Belgija, Italija, Holandija, Danska, Švedska i Španija. U anketi su učestvovali i građani Kanade, Australije, Japana i Južne Koreje, prenosi Euractiv.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…