Indeks održivosti medija u Srbiji za 2015. godinu je 1,8 na skali od četiri, što predstavlja pogoršanje u odnosu na prethodne godine, pokazali su rezultati istraživanja nevladine organizacije Ajreks (IREX).
U slučaju Srbije negativno je ocenjeno odlaganje donošenja pratećih akata medijskih zakona, cenzurisanje društvenih mreža, napadi na sajtove, pretnje i napadi na novinare i neadekvatne reakcije vlasti, kao i pritisci vlasti da se objave gotove informacije, rečeno je na predstavljanju tog indeksa kojim je obuhvaćeno oko 80 zemalja.
„Došlo je do pogoršanja opšteg kretanja medijskog sektora u Srbiji i zapravo on je onakav kakav je bio kad je Milošević pao s vlasti. Ovo je jako ozbiljna činjenica koja je dovela do toga da je Srbija po indeksu u grupi sa Azerbejdžanom, Rusijom i Belorusijom„, rekao je organizator istraživanja Indeksa održivosti medija Goran Cetinić u Beogradu.
On je naveo da je po kriterijumu slobode govora Srbija dobila ocenu 1,94, da je profesionalno novinarstvo ocenjeno sa 1,5, dok su pluraritet izvora i ekonomska samodovoljnost dobili malo iznad 1,5.
„Negativno je ocenjeno što su prateći akti medijskog seta zakona odloženi, cenzurisanje društvenih mreža, napadi na Peščanik i druge sajtove, pretnje i napadi na novinare i neadekvatne reakcije vlasti, pritisci vlasti da objave gotove informacije„, dodao je Cetinić.
Prema njegovim rečima, medijske institucije podrške ocenjene su sa 2,17, a zamera se da su institucije previše koncentrisane u Beogradu i drugim velikim gradovima.
Za razliku od drugih medijskih indikatora čije je težište na slobodi medija, ovaj indeks meri održivost medijskog sektora, odnosno razvoj medijskog sistema.
Indeks održivosti medija za Srbiju je u prošloj godini bio 1,9, a 2013. godine 1,92. Najviši indeks zabeležen je 2003. kada je iznosio 2,52.
U regionu, stanje u medijima je lošije u Makedoniji (1,72), a bolje u BiH (2,03), Hrvatskoj (2,04) i Crnoj Gori (2,15).
Izvor: euractiv.rs