Odluka o vraćanju vojnog roka doneta bez konsultacije sa mladima

Krovna organizacija mladih Srbije (KOMS)
Foto: koms.rs

Beograd –  Povodom odluke o ponovnom uvođenju obaveznog vojnog roka za mlade muškarce i dobrovoljnog vojnog roka za mlade žene do 30 godina oglasila se Krovna organizacija mladih Srbije.

Saopštenje za javnost Krovne organizacije mladih Srbije prenosimo u celosti.

Krovna organizacija mladih Srbije smatra da je odluka o ponovnom uvođenju obaveznog vojnog roka za mlade muškarce i dobrovoljnog vojnog roka za mlade žene do 30 godina doneta bez adekvatne konsultacije sa mladima i njihove aktivne uključenosti u proces donošenja odluka.

Kao organizacija koja se zalaže za aktivnu participaciju mladih u demokratskim procesima, smatramo da pre nego što se donese odluka koja pogađa najveći deo mlade populacije, mladi moraju biti pitani i aktivno uključeni u donošenje ovakve odluke.

Postojeći mehanizmi za dijalog mladih i donosioca odluka, poput Saveta za mlade Vlade Republike Srbije predstavljaju adekvatnu platformu za diskusiju o ovako važnom pitanju i zato je neophodno da Savet bude konsultovan prilikom donošenja ovako važnih odluka.

Obavezni vojni rok može dovesti do povećanja militantnih tendencija kod mladih ljudi, pogotovo ako uzmemo u obzir podatke nedavno objavljenog Alterantivnog izveštaja o položaju i potrebama mladih za 2024. godinu koji kaže da preko 50% mladih smatra da je nasilje opravdano.

Nasilje je tema koja dosta zabrinjava mlade, pogotovo nakon tragičnih majskih događaja prošle godine, a uvođenje vojnog roka može mlade dodatno izložiti nasilju i nasilnim metodama.

Uvođenje vojnog roka je poduhvat koji će od države zahtevati mnogo budžetskih izdvajanja kako bi se tim mladima obezbedili neophodni i kvalitetni uslovi za boravak i služenje vojnog roka.

Međutim, naša država na razvoj omladnske politike i aktivnog uključivanja mladih, trenutno izdvaja samo 0,03% od ukupnog budžeta Republike Srbije, pa se postavlja pitanje na koji način će se ovo uraditi, kao i šta predstavlja prioritet – prevencija nasilja i razvoj potencijala mladih ili militarizacija i donošenje odluka bez konsultovanja mladih.

Ukoliko naša država želi da brine o mladima, smatramo da će ulaganje u budžet za mlade, umesto u vojni rok, imati mnogo bolji efekat po kvalitet života mladih ljudi u Srbiji. Teško nam je da se ne zapitamo, odakle će novac za mlade koji služe vojni rok doći kada budžet za mlade na nacionalnom nivou ne beleži trend povećavanja i mladi često imaju osećaj da se u njihov kvalitet života ne ulaže dovoljno i kontinuirano.

Odluka o uvođenju vojnog roka može da posluži kao dodatni razlog mladima, koji nisu sigurni da li žele da odu iz zemlje, da se ipak odsele. Ukoliko naša država želi da sačuva i zadrži mlade u Srbiji, trebalo bi da u tom kontekstu preispita posledice odluke o vojnom roku.

Na kraju, izražavamo zabrinutost da bi 75 dana koji bi mladi proveli van svoje uobičajene rutine negativno uticalo na njihovo obrazovanje i/ili posao, pogotovo kada pričamo o mladim preduzetnicima i opstanku njihovog privatnog biznisa. Postoji rizik da njihova preduzetnička inicijativa stagnira, uspori ili se skroz ugasi.

Takođe, mladim ljudima koji studiraju bi ovaj period otežao samo studiranje i produžio vreme koje im je potrebno kako bi diplomirali, a kasnije i našli posao i osamostalili se.

Mera 5.2 Strategije za mlade Vlade Republike Srbije upravo govori o podršci postojećim i novim programima unapređenja bezbednosti mladih i zato umesto uvođenja vojnog roka, a u cilju sprečavanja potencijalnih sukoba, predlažemo da se mladi uključuju u procese izgradnje mira i pomirenja u regionu, po uzoru na UN Agendu Mladi, mir i bezbednost koja se zalaže za učešće mladih u inicijativama koje se odnose na prevenciju  nasilja, organizovanog kriminala i praćenja govora mržnje, kao i za to da mladi ostvare ulogu u razvoju politike pomirenja i izgradnji mira na regionalnom nivou i razoružanju.

Takođe, neophodno je uključivati mlade u dijalog sa donosiocima odluka, podsticati konsultacije na temu njihove bezbednosti i raditi na kreiranju planova i strategija koje imaju za cilj zaštitu mladih od bezbednosnih pretnji.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…