Odbor Evropskog parlamenta usvojio izmenjeni nacrt zakona o slobodi medija

Evropski parlament
Foto: europa.eu

Brisel – Odbor Evropskog parlamenta za kulturu i obrazovanje izmenio je nacrt Evropskog zakona o slobodi medija kako bi se osiguralo da važi za sve medijske sadržaje, kao i veća transparentnost i nezavisnost medija u EU.

Evroposlanici su želeli da osiguraju da nova pravila obavežu članice da obezbede pluralitet i zaštite nezavisnost medija od vladinih, političkih, ekonomskih ili privatnih interesa, saopštio je Evropski parlament.

Navodi se da je nacrt izmenjen kako bi se odredbe o transparentnosti primenjivale za sve medijske sadržaje a ne samo za vesti i tekuće stvari, kako je predložila Evropska komisija.

U tekstu usvojenom u Odboru zabranjuju se sve vrste mešanja i pritisaka na medije, uključujući primoravanje novinara da otkriju svoje izvore, pristup šifrovanim sadržajima na njihovim uređajima i upotreba špijunskih softvera protiv njih.

Radi bolje zaštite novinara, evroposlanici kažu da upotreba špijunskih softvera može biti opravdana samo od slučaja do slučaja i ako je naloži nezavisni sudski organ radi istrage teškog krivičnog dela, poput terorizma ili trgovine ljudima.

Evroposlanici su predložili i da se javno oglašavanje jednom medijskom provajderu, onlajn platformi ili pretraživaču ograniči na 15% budžeta za oglašavanje koji ta vlast dodeljuje u datoj članici.

U cilju ocene nezavisnosti medija, evroposlanici žele da mediji objave informacije o tome ko im je vlasnik i ko sve, direktno ili indirektno, ima koristi od njih.

Takođe žele da mediji izveštavaju o državnom oglašavanju i finansijskoj podršci države, uključujući kada dobijaju javne fondove iz zemalja koje nisu članice EU.

Navodi se i da članice treba da finansiraju javne servise kroz višegodišnje budžete kako bi se sprečilo političko mešanje i obezbedila budžetska predvidivost.

Evroposlanici žele i da Evropska uprava za medijske usluge, novo telo EU čije je uspostavljanje predloženo zakonom, bude pravno i funkcionalno nezavisna od Komisije i sposobna da sama radi a ne samo po zahtevu Komisije.

Takođe žele da se u rad Uprave uključi nezavisna „ekspertska grupa“ koja će predstavljati stavove sektora medija i uključuje civilno društvo.

Usvojeni tekst treba da potvrdi Parlament i o tome će se glasati na plenarnoj sednici 2-5. oktobra. Nakon toga će evroposlanici početi razgovore sa Savetom o konačnom izgledu zakona, prenosi Dnevni evropski servis.

 

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…