Obrazovanje nije obična usluga

studentkinja

Evropski studenti i profesori traže da se obrazovanje u cilju očuvanja kvaliteta u potpunosti isključi iz pregovora Evropske unije i SAD o sporazumu o slobodnoj trgovini, što se traži i za audio-vizuelni sektor.

Ističući da se na obrazovanje ne može gledati kao na običnu ekonomsku uslugu, studenti i profesori kao potencijalna polja razdora navode priznavanje visokoškolskih diploma i mogućnost da američke profitne kompanije koje otvore ogranke u EU tuže evropske vlade. Cilj sporazuma o kojem pregovaraju EU i SAD je uklanjanje prepreka u transatlantskoj trgovini, investicijama, uslugama. Kao problematični sektori u pregovorima SAD i EU, pored obrazovanja, smatraju se i kultura, zdravstvo i očuvanje prirodne sredine.

Predsednik SAD Barak Obama je 26. marta u Briselu posle samita SAD-EU odbacio kritike vezane za budući sporazum i izjavio da dve strane treba da ubrzaju pregovore. Obama je takođe rekao da svima savetuje da čekaju šta će na kraju biti dogovoreno tim sporazumom pre nego što krenu da prave razne pretpostavke.

Iako se najveći deo pregovora o Transatlantskom trgovinskom i investicionom partnerstvu (TTIP) drži podalje od očiju javnosti, Evropska studentska unija (ESU) strahuje od činjenice da bi obrazovanje moglo da bude tretirano kao "obična usluga".

Opširnije na portalu euractiv.rs.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…