U budućoj vladi trebalo bi uspostaviti Ministarstvo za ljudska i manjinska prava kako bi se problemi u toj oblasti efikasnije rešavali, ocenile su nevladine organizacije u Beogradu na skupu posvećenom toj problematici.
Inicijativu o ustanovljenju tog ministarstva je pokrenuo Centar za istraživanje etniciteta čiji je predstavnik Goran Bašić rekao da je u Srbiji potrebno stvoriti trajne uslove za ostvarivanje ljudskih prava u punom kapacitetu i uspostaviti mehanizme zaštite.
"U toj oblasti trebalo je pojačati ukupne kapacitete državne vlasti, a uspostavljanje posebnog ministarstva najefikasniji he način da se to i postigne", rekao je Bašić.
Predsednik Komiteta pravnika za ljudska prava (JUKOM) Milan Antonijević rekao je i da je "sve više razloga 'za', a sve manje 'protiv' za uspostavljenje tog ministarstva".
Antonijević je ukazao i da je u aktuelnoj predizbornoj kampanji mali broj političara šalje poruke vezane za ljudska prava, a da je u toj oblast potrebno niz poboljšanja.
Na skupu je ukazano i da se u Srbiji donose dobri zakoni iz oblasti ljudskih prava, ali da to nije slučaj s njihovom primenom posebno na nivou lokalnih samouprava.
Ukazano je i da bi budući ministar morao da bude jaka politička ličnost, a da to ministarstvo raspolaže odgovarajućim budžetom kako bi se moglo efikasno raditi u praksi.
U inicijativi za uspostavljanje Ministarstava za ljudska i manjinska prava navedeno je da uprkos naporima organa vlasti da obezbede potreban nivo zaštite ljudskih i manjinskih prava, i dalje postoji niz problema u toj oblasti.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava je pre pet godina ukinuto i umesto njega je uspostavljena Kancelarija za ljudska i manjinska prava.
Poslednji ministar za ljudska i manjinska prava je bio Svetozar Čiplić na čiji rad su predstavnici nevladinog sektora imali niz primedbi.
Izvor: Beta/Medija centar Beograd