Proces pregovora o članstvu u EU nije dovoljno javan, uključivanje civilnog društva u taj proces nije dosledno i potpuno, a Akcioni plan za poglavlje 23 treba revidirati, ocenjeno je 14. novembra na predstavljanju izveštaja nevladinih organizacija o napretku u poglavljima 23 i 24.
Ukazano je da u odnosu na aprilski izveštaj nije bilo pomaka u četiri od sedam oblasti koje se prate, da je u borbi protiv korupcije bilo napretka na institucionalnom i zakonskom planu, dok se na planu slobode izražavanja i medija nazadovalo.
Izvršna direktorka Transparentnosti Srbija Bojana Medenica je rekla da kavlitet Akcionog plana za poglavlje 23 ne odgovara značaju koje to poglavlje ima za dva prioriteta Srbije – borbu protiv korupcije i priduživanje EU i da bi ga trebalo i vrlo temljeno revidirati.
Na predstavljanju izveštaja sedam nevladinih organizacija iz koalicije „prEUgovor“ o napretku Srbije u oblastima iz poglavlja 23 i 24, ona je istakla da je od izuzuzetnog značaja da taj akcioni plan bude što potpuniji i kvalitetniji, pošto će obaveze koje Srbija zacrta, biti u fokusu EU u narednim godinama.
„Ako se Srbija bude vodila logikom ‘što propišemo manje, lakše ćemo ispuniti početne kriterijume’, to će samo prividno olakšati naš posao ali će borba protiv korupcije ostati nedosledna i bez stvarnih efekata za građane ove zemlje„, rekla je ona.
Opširnije na portalu euractiv.rs