London, 03. decembar 2016. – Novi zakon usvojen u Ujedinjenom Kraljevstvu vlastima daje široka ovlašćenja u prikupljanju privatnih podataka i ugrožava digitalnu bezbednost novinara, upozoravaju eksperti.
Britanski Zakon o istražnim ovlašćenjima, organima vlasti omogućava presretanje komunikacija, prikupljanje digitalnih podataka o korisnicima i njihovo zadržavanja do godinu dana, prenosi portal media.ba.
Zakon je izazvao burne kritike, a organizacije za zaštitu medijskih sloboda upozoravaju novinare da bi nove mere mogle ozbiljno ugroziti poverljivost novinarskih izvora, kao i sigurnost svakodnevnih digitalnih komunikacija.
Konkretno, dozvoljava se pristup digitalnim beleeškama, video snimcima, fotografijama, e-mailovima, porukama i drugim podacima koji se nalaze na telefonu, a mikrofon telefona se može koristiti kao prisluškivač.
“Ova mera bezbednosnim agencijama omogućava da nadziru opremu za komunikacije koju koriste novinari, bez sudskog nadzora, uz odobrenje ministra za unutrašnje poslove", kaže se u upozorenju novinarima koje je tim povodom objavila Dunja Mijatović, predstavnica OEBS-a za slobodu medija.
"Svaki zakon koji vladi omogućava praćenje novinara mora biti pažljivo ograničen i uključivati garancije o održavanju poverljivosti novinarskih izvora".
Sami novinari i njihove medijske kuće neće biti obavešteni o zahtevima za njihovim privatnim podacima, niti ih mogu osporiti.