Brisel, 23. decembar 2016. – Krijumčari duvana našli su novi način da prošire nelegalne aktivnosti i sve više se fokusiraju na tzv. jeftine bele cigarete koje predstavljaju još jedan izazov za evropske regulatore i Europol.
Reč je o cigaretama koje se legalno proizvode a zatim se krijumčare i nelegalno prodaju. Glavni izvor tih "jeftinih belih" cigareta u Evropi je Belorusija koja nema propise o sledljivosti lanca isporuke. Istovremeno kriminalci koriste i tradicionalne načine krijumčarenja cigareta, ali i inovativne, kakva je upotreba dronova za prebacivanje robe preko granice, prenosi Euractiv.
Ilegalna trgovina duvanom globalno je pitanje jer na svetskom tržištu cigareta ima udeo od 10,4%. Pored toga što je glavni izvor finansiranja organizovanog kriminala, ilegalna trgovina umanjuje evropske poreske prihode za, kako se procenjuje, 11,3 milijarde evra godišnje.
Evropska komisija bavi se tim pitanjem u okviru Direktive o duvanskim proizvodima (TPD) i ratifikovala je Protokol o eliminaciji nelegalne trgovine duvanskim proizvodima (FCTC) Svetske zdravstvene organizacije (SZO).
Komisija je takođe zaključila više bilateralnih sporazuma sa duvanskom industrijom kako bi se uspostavila kontrola u lancu isporuka cigareta i zaustavilo krijumčarenje.
Međutim, u julu je Komisija odlučila da okonča sporazum o borbi protiv krijumčarenja duvana sa kompanijom Philip Morris International, PMI. Poseban sporazum sa kompanijom Japan Tobacco International, JTI ističe 2022. a oni sa firmama British American Tobacco, BAT i Imperial Brands 2030.