Novi projekat o vlasništvu i kontroli nad medijima u Srbiji

Beograd, 13. april 2017. (BIRN Srbija) – BIRN Srbija i Reporteri bez granica započeli su zajednički projekat ''Monitoring vlasništva nad medijima'' s ciljem osvetljavanja vlasništva na medijskoj sceni Srbije.

U okviru projekta biće istraženo ko ima vlasništvo, a samim tim i kontrolu, nad medijima u Srbiji. Rezultati projekta biće dostupni na srpskom i engleskom jeziku, u okviru globalnog veb-sajta, zajedno sa opširnim informacijama o medijskoj slici zemlje, kao i bazom podataka o najvećim medijskim izdanjima i njihovim vlasnicima.

 Projekat „Monitoring vlasništva nad medijima“ je globalni istraživački i zagovarački napor da se promoviše transparentnost i pluralizam medija na međunarodnom nivou. Projekat je do sada sproveden u Kolumbiji, Kambodži, Tunisu, Turskoj, Ukrajini, Peruu, Filipinima i Mongoliji. 

Ovogodišnji projekat pored Srbije, sprovodi se i u Gani, Brazilu, Pakistanu i Maroku. Više informacija možete pronaći na sajtu. Projekat finansira Nemačka Vlada.

Na osnovu standardizovane i transparentne metodologije, monitoring će obuhvatiti najrelevantnija medijska izdanja svih vrsta medija (TV, radio, štampa, onlajn) na osnovu brojnosti njihove publike. Transparentni indikatori će otkriti koncentraciju vlasništva na medijskom tržištu uključujući političke veze vlasnika medija i/ili njihove ekonomske interese u drugim granama ekonomije. Dodatno, projekat će ponuditi analizu konteksta i proceniti da li pravni okvir omogućava nezavisnu medijsku regulaciju.

''Ovo je jedinstveno istraživanje, koje do sada nije rađeno u Srbiji. Ono će pomoći ljudima da razumeju kako vlasničke strukture oblikuju vesti i povećati njihovu sposobnost da procene pouzdanost medija. Transparentnost vlasničke strukture pruža bazu za pouzdanije novinarstvo, ali takođe povećava kredibilitet informacija koje javnost dobija'', objasnila je Tanja Maksić, programski koordinator BIRN Srbija.

''Za većinu ljudi mediji su primarni izvor informisanja o političkom, društvenom i ekonomskom razvoju zemlje. Prilikom formiranja političkih i socio-ekonomsksih mišljenja i odluka o sadašnjosti i budućnosti našeg društva, oslanjamo se na medijska izveštavanja, te je zbog toga neophodno za svako demokratsko društvo da ima zdrav i transparentan medijski sektor'', rekla je Nafisa Hasanova, projekt menadžer Reportera bez granica na projektu ''Monitoring vlasništva nad medijima“.

Rezultati tromesečnog istraživanje biće predstavljeni krajem juna u Beogradu, a nakon toga će biti dostupni na veb-sajtu, gde će javnost, civilno društvo i političari – donosioci odluka moći da se informišu ko je vlasnik medija u Srbiji.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…