Magazin The New York Times predstavio je novu strožu politiku tretiranja anonimnosti koja će ubuduće zahtevati odobrenje glavnog urednika tog lista u svim slučajevima pozivanja na anonimne izvore.
Novi set pravila u New York Timesu podrazumeva konsultacije sa glavnim urednicima magazina i ređu upotrebu direktnih anonimnih citata. Urednik će morati i znati identitet anonimnog izvora pre objavljivanja sadržaja.
Nove smernice redakciji o tretiranju anonimnih izvora uputio je izvršni urednik Dean Baquet, nakon konsultacije sa najiskusnijim reporterima i urednicima. Anonimni izvori biće podvrgnuti višem stepenu ispitivanja.
Stroža politika dolazi nakon kontinuiranog urgiranja Margaret Sullivan, koja na poziciji urednice za javnost tog magazina ima zadatak da predstavlja čitaoce.
Sullivan je u više navrata skretala pažnju na neadekvatno korišćenje anonimnih izvora i u jednoj kolumni krajem 2013. godine, taj problem je izdvojila među najvećim primedbama čitalaca.
"Vidim nepovezanost – najveći jaz u razumevanju – između toga kako novinari vide upotrebu anonimnih izvora i kako mnogi čitaoci gledaju na to", napisala je Sullivan.
Times se nedavno našao u problemima nakon objavljivanja pogrešnih informacija koje su magazinu ustupili anonimni izvori.
U julu prošle godine, list je koristio anonimne izvore u izveštaju koji je tvrdio da Ministarstvo pravosuđa SAD-a pokreće istraživanje u vezi s elektronskom poštom bivše državne sekretarke Hillary Clinton. Ta tvrdnja je kasnije povučena, a priča o potrebi striktnijih pravila za navođenje anonimnih izvora ponovo je pokrenuta.
Izvori: Media.ba