Nema zemlje u kojoj medijske slobode ne mogu biti poboljšane

Dunja Mijatović

Predstavnica OEBS za slobodu medija Dunja Mijatović izjavila je da je nema zemlje u kojoj medijske slobode ne mogu biti poboljšane i navela da je pozitivno što se u Srbiji rešavaju slučajevi ubistava novinara iz devedesetih godina i što rad Komisije za istraživanje ubistava novinara donosi rezultate.

Mijatović je, međutim, napomenula da i dalje preovladava nekažnjivost napada na novinare koji su se dogodili u proteklim godinama i navela da nekoliko novinara u Srbiji i dalje ima policijsku zaštitu.

Mijatović je podsetila i da su mađarski policajci napali novinare dok su radili svoj posao na granici sa Srbijom, među kojima su bili i novinari RTS-a.

Na panelu u okviru godišnje OEBS-ove konferencije o ljudskim pravima i demokratiji u Varšavi, Mijatović je navela da se u svakoj državi članici te organizacije događaju napadi na novinare i da nema zemlje u kojoj medijske slobode ne mogu biti poboljšane.

Ona je ukazala da je od prošlog sastanka te organizacije zabeleženo 60 napada na novinare, a da su neki i ubijeni.

Mijatović smatra da u pojedinim zemljama članicama OEBS postoji ozbiljno narušavanje medijskih sloboda koje postaje sve češće i intenzivnije, ali da vlast odbija da prizna da ima problema u toj oblasti.

"Sve dok novinarima prete, zatvaraju ih i napadaju na ulicama, ne možemo se praviti da problem ne postoji. Ne možemo da rešavamo stvari ako stalno ponavljamo da nema problema ili da se ja, kao predstavnik OEBS, mešam u unutrašnje poslove zemlje ili prelazim granice svog mandata", rekla je Mijatović.

Prema njenim rečima, nasilje prema onima koji imaju drugačije mišljenje je nedopustivo i vlade moraju da rade na tome da se to spreči.

Mijatović je rekla da ova godina obeležena ubistvom novinara "Šarli Ebdoa" zbog karikatura u Parizu.

Predstavnica OEBS za slobodu medija je podsetila da je novinarka iz Azerbejdžana Kadidža Ismailova osuđena na zatvorsku kaznu jer je pisala o korupciji, dok je još nekoliko njenih kolega uhapšeno.

Turska guši kritički nastrojene glasove, u Ukrajini je medijska scena pred izazovima, a slobodni mediji su stalno meta u Rusiji, rekla je Mijatović.

Ona je navela i da je propaganda "ožiljak na licu medija", iako kao oružje u ratu to nije ništa novo, i naglasila da je veoma opasna ukoliko počne da dominira javnim prostorom.

Grupa predstavika nevladinih organizacija, učesnika godišnje konferencije OEBS o ljudskim pravima i demokratiji, danas su u znak podrške osuđenim i zatovrenim novinarima u Azerbejdžanu nosili majice sa njihovim likom.

Izvor: Udruženje novinara Srbije

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…