Svim građanima, pa tako i osobama sa invaliditetom garantuje se pravo na aktivno učešće u političkom i javnom životu. Kao glavni vid političkog učešća, osobe sa invaliditetom pre svega prepoznaju učestvovanje u izbornom procesu. U tom smislu neophodno je obezbediti da izborni proces i glasanje budu pristupačni za sve građane.
Izveštaj “Pristupačni izbori” uključuje rezultate istraživanja sprovedenog u okviru monitoringa individualnih iskustava odnosno ličnih priča osoba sa invaliditetom. Gotovo polovina ispitanika navodi isključenost iz procesa odlučivanja (47,46%), imajući pri tome na umu učešće u javnim raspravama, konsultacijama, sastancima sa državnim organima, itd.
Razlog tome leži jednim delom u činjenici da osobe sa invaliditetom ne prepoznaju značaj aktivnog uključivanja u donošenje odluka a u drugom na činjenicu da državni organi ne vode dovoljno računa o obezbedjenju potrebnih preduslova za puno uključenje osoba sa invaliditetom u procese odlučivanja. Više od polovine ispitanika navelo je da se oseća isključenim iz javnog života, imajući pri tome na umu mogućnost učestvovanja u radu stranaka, organizacija civilnog društva i javnih dogadjaja (55,93%).
64,41% ispitanika se oseća uskraćenim za informacije u toku političke kampanje, a to se ponajviše odnosi na osobe koje ne čuju, koje su navodili nedostatak informacija na znakovnom jeziku, što direktno utiče na njihovu mogućnost samostalnog donošenja odluke o glasanju. Sa barijerama u izbornom procesu, suočilo se 77,97% ispitanika što se najviše ogleda u nepristupačnosti izbornih mesta ali i nepristupačnih glasačkih materijala.
Izvor: Medija centar Beograd