Ne sme se dozvoliti diskriminacija kod konkursnog sufinansiranja

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV)

Beograd, 06. februar 2017. – Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) zatražili su 6. februara od Ministarstva kulture i informisanja da javno saopšti na osnovu izmene kog pravnog akta televizije više neće imati "ograničenje maksimalnog iznosa u dobijanju pomoći putem konkursa za javno informisanje".

Beta prenosi da dva udruženja smatraju da to rešenje nije u skladu sa Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji predviđa da se sredstva po konkursu dodeljuju "na osnovu principa o zaštiti konkurencije, bez diskriminacije". Konkurs za sufinansiranje medijskih projekata u 2017. biće raspisan ovih dana.

Prema Zakonu i Pravilniku o sufinansiranju projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja, u konkursima koje raspisuje državni organ mora se naznačiti maksimalni i minimalni iznos koji može biti dodeljen određenom mediju na konkursu.

NUNS i NDNV su izrazili sumnju da će se ovaj izuzetak iskoristiti da bi se "većina novca dodelila onim medijskim kućama bliskim vlastima u kontekstu predizborne kampanje".

"Potrebno je obezbediti mehanizme koji će omogućiti da celokupan proces konkursnog sufinansiranja bude u potpunosti transparentan i da se novac građana dodeljuje za najkvalitetnije projekte", piše u saopštenju dva udruženja.

Dodaje se i da odluku o dodeli novca na konkursima na kojima se raspolaže novcem građana, moraju autonomno donositi komisije sastavljene od "istinski stručnih osoba koje nisu u sukobu interesa i koje će se voditi javnim interesom kao glavnim reperom".

"U skladu sa Pravilnikom, jedan od ključnih kriterijuma treba da bude poštovanje profesionalnih i etičkih standarda profesije. Oni mediji koji ih drastično i kontinuirano krše i služe kao propagandno političko sredstvo, nemaju šta da traže na konkursima za sufinansiranje javnog interesa u sferi javnog informisanja", ocenili su NUNS i NDNV.

Državni sekretar u Ministarstvu kulture i informisanja Nino Brajović izjavio je da će konkurs za sufinansiranje medijskih projekata u 2017. godini, vredan 263 miliona dinara, biti raspisan prvih dana februara i da za televizije više neće postojati ograničenja maksimalnog iznosa u dobijanju pomoći putem konkursa, kakvo je do sada postojalo.

"Jedna televizija, prema dosadašnjim pravilima, mogla je sa republičkog, pokrajinskog i lokalnog nivoa za tri godine da dobije maksimalno 23 miliona dinara. To je zaista premalo. Dovoljno je uporediti samo to da je, recimo, Studio B pre privatizacije od grada Beograda dobijao 20 miliona dinara subvencija mesečno", rekao je Brajović ranije za "Večernje novosti".

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…