Užice, 25. novembar 2016. – Povodom najave uvođenja nošenja uniformi u školama saopštenjem za javnost oglasio se Užički centar za prava deteta.
Saopštenje prenosimo u celosti.
Nametanje obaveze nošenja uniformi deci u školama predstavlja ograničenje prava i sloboda deteta garantovanih Ustavom Republike Srbije, kao i prava i sloboda definisanih ratifikovanim međunarodnim ugovorima o ljudskim pravima, uključujući i Konvenciju o pravima deteta, koji su deo pravnog poretka Republike Srbije.
Način oblačenja svakako predstavlja deo lične autonomije i privatnosti svakog deteta o kojem ono samostalno odlučuje. Takođe, način oblačenja funkcionalno je povezan i sa garantovanom slobodom izražavanja i izgradnje ličnog identiteta deteta. Nametanje načina oblačenja može ugroziti i pravo deteta na dostojanstvo, kao i slobodu formiranja mišljenja, stavova i ličnih uverenja. Propisivanjem obaveznog načina oblačenja država zalazi u domen ličnih sloboda koje leže u osnovi ljudskih, a samim tim i prava deteta. U načelu, država kao primarni nosilac odgovornosti za poštovanje prava deteta i jemac prava i sloboda, trebalo bi da se uzdrži od takvog delovanja.
Podsećamo Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja da upliv države u pitanja koja su u domenu lične autonomije i slobode pojedinca, odnosno ograničavanje građanskih prava i sloboda, predstavljaju posebno osetljivo pitanje na koje se primenjuju pravila definisana članom 20. Ustava Republike Srbije.
Naglašavamo da svako ograničenje prava i sloboda mora biti utemeljeno u Ustavu i zakonu i podvrgnuto testu opravdanosti koji uključuje detaljno razmatranje pitanja:
– da li postoji društveni interes kojem bi pravo i slobodu trebalo podrediti i u čemu se on sastoji (test legitimnosti);
– da li je ograničenje prava i slobode nužno, odnosno da li se dati društveni interes može ostvariti na drugi način bez ograničavanja prava i slobode (test potrebnosti);
– da li se ograničenjem prava i slobode može ostvariti društveni interes zbog čijeg zadovoljenja se ograničenje nameće (test podobnosti);
– da li je sredstvo ograničenja prava i slobode srazmerno cilju koji se ograničenjem namerava ostvariti (test proporcionalnosti).
Imajući u vidu kompleksnost i osetljivost ovog pitanja pozivamo Ministarstvo da preispita svoju nameru o uvođenju obaveznog nošenja uniformi u školama i da pokrene široku javnu raspravu o ovom pitanju, u kojoj će učešće uzeti sve zainteresovane strane, uključujući decu, roditelje, organizacije za zaštitu prava deteta i ljudskih prava i drugi. Smatramo da je samo na ovaj način moguće dati relevantne odgovore na gore postavljena pitanja i pružiti informacije na osnovu kojih deca, roditelji i javnost mogu zasnovati svoje stavove o ovoj temi.