Valjevo, 10. januar 2017. – Portal Dijalog Net emituje desetu epizodu serijala ''Moje Pravo'', reditelja Miloša Pavlovića.
Zahvaljujemo se Bojani Maljević i produkciji 'Monte Royal Pictures'' na mogućnosti da emitujemo ''Moje Pravo''.
Podsećamo da su nezavisne institucije,poput Zaštitnika građana, Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti i Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, u obavezi da Narodnoj skupštini dostave redovni godišnji izveštaj najkasnije do 15. marta naredne godine.
Međutim, već dve godine Narodna skupština Srbije nije održala posebnu sednicu na kojoj bi bili razmatrani izveštaji navedenih institucija.
Možda u opisu manjkavosti iz oblasti zaštite životne sredine leži odgovor na pitanje o razlozima da Narodna skupština ignoriše izveštaj nezavisnih institucija.
Prava građana u pogledu zaštite životne sredine i klimatskih promena ne ostvaruju se u dovoljnoj meri i unapređenja su nedovoljna, navodi Zaštitnik građana u godišnjem izveštaju za 2014. godine.
U izveštaju Zaštitnika građana ukazano je da nisu pravno uređeni postupci čiji je predmet sanacija štete od zemljotresa u Kolubarskom okrugu (1998. godina), zemljotresa u Kraljevu (2010. godina), brojnih požara, klizišta, poplava i dr. (pre 2014. godine), kao ni oni koji će se eventualno voditi zbog štete prouzrokovane nekom budućom elementarnom nepogodom.
I pored više donetih zakona u prethodnoj godini, oblast zaštite životne sredine i dalje karakteriše pravna neuređenost. U pogledu zaštite prava na zdravu životnu sredinu nije napravljen značajan pomak u odnosu na prethodne godine, ukazuje Zaštitnik građana u godišnjem izveštaju za 2015. godinu.
Iako se radi o jednom od osnovnih Ustavom garantovanih prava, napori nadležnih institucija uglavnom su deklaratorne prirode, diktirani i uslovljeni pregovaračkim procesom sa EU, a bez dovoljno samoinicijative.
Neefikasan nadzor nad primenom postojećih zakonskih rešenja i nedostatak međuresorne saradnje odražavaju se i na odsustvo svesti među građanima o značaju životne sredine. U nekim mestima u Srbiji zagađena je i voda koja više ne može da služi za piće, dok se u drugim zemljama taj resurs tretira kao strateški.