Beograd, 03. mart 2017. – Šefica evropske diplomatije Federika Mogerini je tokom posete Zapadnom Balkanu mogla da stekne uvid u razmere političke konfuzije u ovim zemljama koje sve zvanično teže EU, ali teško da je mogla dovoljno da utiče na političare da situacija počne da se smiruje.
U Beogradu je govor Mogerini u Skupštini, njeno glavno obraćanje široj javnosti, desničarska opozicija ometala. Poslanici Srpske radikalne stranke su vikali, lupali o poslaničke klupe i skandirali Srbija-Rusija, ne treba nam Unija. Poslanici Dveri stajali su i držali transparent na kojem je pisalo "Srbija ne veruje Briselu", prenela je Beta.
Sa druge strane, ostali poslanici su s vremena na vreme aplaudirali.
Mogerini se na ometanje osvrnula opaskom da bi poslanici koje čeka predizborni period trebalo da "čuvaju glas" za obraćanje građanima. Na početku govora se i zahvalila na prilici da se obrati u skupštini, navodeći da je i sama bila poslanik i da joj nekad nedostaje "skupštinska dinamika".
Bez obzira na ometanje, Mogerini je održala govor u kojem je pohvalila Srbiju i Zapadni Balkan za "impresivan napredak", kao i za ekonomske reforme, ali je i upozorila da nestabilnost i nedostatak mira u regionu može da ugrozi napredak.
Istakla je i značaj pristupanja Srbije EU, dodavši da je EU "nepotpuna" dok Srbije i druge zemlje regiona ne postanu članice, i dodala da su izazovi s kojima se Srbija danas suočava isti kao i izazovi koji su pred EU.
"Realnost nam govori da smo potrebni jedni drugima. Ova poruka postaje još važnija danas u delikatnom trenutku u kojem se nalaze Evropa i region", rekla je Mogerini.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić je nakon sastanka sa Mogerini u vili Mir u Beogradu ocenio ponašanje dela poslanika kao nepristojan. Prema njegovim rečima, sastanak sa Mogerini nije bio lak. Kako je naveo, većina vremena bila je posvećena zbivanjima u regionu.
Vučić je pohvalio ekonomske pokazatelje Srbije, privredni rast i suficit ostvaren u prva dva meseca, a ponovio je da je nezadovoljan radom pravosuđa i da je u tom pogledu kritičniji od Brisela.
Na račun Brisela je izneo zamerku da se nekad čini da EU ima "dva aršina" – jedan za Srbiju, a drugi za druge zemlje, a posebno je kao primer upitao "šta bi se dogodilo kada bi Srbija rekla da treba da preuzme stvari u svoje ruke", kako su to po njegovim rečima radili lideri kosovskih Albanaca govoreći o Makedoniji.
Predstavnica diplomatije EU sastala se i sa predstavnicima opozicije, koji su nakon sastanka rekli da Evropska unija nema samo reči hvale za Vladu Aleksandra Vučića kao što se to predstavlja u javnosti, već ima puno kritika. Zamerke Brisela Vladi se, kako navodi opozicija, odnose pre svega na slobodu medija i pravosuđe, rekli su danas predstavnici opozicije koji su razgovarali sa visokom predstavnicom EU Federikom Mogerini.
Na njenom sastanku sa opozicijom učestvovali su budući predsednički kandidati Saša Janković, predsednik Demokratske stranke Dragan Šutanovac, predsednik Socijaldemokratske stranke Boris Tadić i predsednik pokreta Dosta je bilo Saša Radulović.
Ona se u Beogradu sastala i sa predstavnicima civilnog društva, konkretno Evropskog pokreta, Nacionalnog konventa, Asocijacije medija, Jukoma (Yucom), Beogradskog centra za bezbednosnu politiku i ISAC foda. Kako su saopštile te organizacije, oni su Mogerinijevoj predložili aktivno uključivanje Srbije u rasprave na evropskom nivou o budućnosti EU, kao i o izazovima koji pred njom stoje, pre svega migrantske krize i bezbednosti. Preneli su i daje potrebna "snažnija podrška vladavini prava i demokratiji".
Uoči posete Mogerini lider pokreta Dosta je bilo (DJB) je kritikovao zvaničnike EU zbog "gromoglasnog ćutanja" na "nakaradan način raspisivanja predsedničkih izbora u Srbiji".
Na dnevnom redu Mogerinijeve u Beogradu je i sastanak sa premijerom Aleksandrom Vučićem, a sastala se i sa odlazećim predsednikom Tomislavom Nikolićem.