Mladi u Srbiji imaju visoku ekološku svest i spremni su za konkretne promene

shutterstock.com

Beograd – Mladi u Srbiji imaju visoku ekološku svest, ali su obeshrabreni kada je reč o njihovom učešću u odlučivanju i poverenju u institucije.

To su ključni nalazi istraživanja koje je sprovela mreža organizacija civilnog društva Zelena stolica.

Prema istraživanju Stavovi mladih o zaštiti životne sredine i učešću u odlučivanju, 80 odsto ispitanika prepoznaje potrebu za promenom životnog stila i spremni su da deluju, ali ih obeshrabruje nedostatak informacija, podrške i transparentnosti.

Čak 66 odsto domaćinstava, iz kojih ispitanici dolaze, sortira otpad, što ukazuje na spremnost mladih za konkretnim promenama. Ipak, mladi prepoznaju i ogromne izazove. Divlje deponije, upravljanje otpadom i zagađenje vazduha su najveći problemi u njihovim lokalnim zajednicama“, navodi se u saopštenju Zelene stolice.

Rezultati istraživanja pokazuju da dve trećine mladih ne zna za mehanizme učešća na lokalnom nivou, 55 odsto nikada nije učestvovalo u donošenju odluka koje se tiču njihove budućnosti, a samo 10 mladih mladih veruje da su njihovi stavovi uvaženi u lokalnim vlastima.

Jedna trećina mladih kaže da je učestvovala u lokalnim akcijama za zaštitu životne sredine i sprečavanje klimatskih promena.

Dve trećine njih je učestvovalo u akcijama čišćenja, a zatim u ekološkim protestima. U ekološkim organizacijama je 20 odsto njih, 12 odsto ih je pokretalo različite inicijative.

Kao najveći problem u lokalnoj zajednici, dve trećine učesnika navodi otpad i divlje deponije kao i zagađenje vazduha. Četvrtina ispitanika navodi klimatske promene i vremenske nepogode, zagađenje vode i zagađenje zemljišta.

Istraživanje takođe pokazuje da mladi imaju visoku svest o upotrebi obnovljivih izvora energije, odgovornoj potrošnji i proizvodnji, korišćenju alternativnih prevoznih sredstava, važnosti visokih kazni.

Većina mladih se informiše o klimatskim promenama putem društvenih mreža i televizije.

Svaki treći ispitanik je rekao da je u potpunosti informisan o stanju životne sredine u Srbiji, a gotovo polovina ima neke informacije, ali nije sigurna da ih ima dovoljno.

Da zaštita životne sredine i klimatske promene treba da budu visoko na političkoj agendi i prioritet zemlje navodi 90 odsto ispitanika.

Međutim, 70 odsto njih ne veruje da će Vlada Srbije ispuniti svoja obećanja o rešavanju klimatskih izazova niti da će svet smanjiti upotrebu fosilnih goriva za 50 odsto do 2030 godine.

Mladi predlažu povećanje transparentnosti rada lokalnih vlasti, bolje informisanje o problemima zaštite životne sredine, kao i uspostavljanje programa za mlade muškarce, jer oni pokazuju niže interesovanje za teme zaštite životne sredine.

Mreža Zelena stolica je apelovala na Vladu, lokalne vlasti i civilni sektor da promovišu mehanizme za učešće mladih u donošenju odluka, kreiraju programe za povećanje ekološke svesti, posebno među mladim muškarcima i da osiguraju veću vidljivost politika zaštite životne sredine.

Istraživanje je sprovedeno onlajn od 23. septembra do 15. oktobra, a učestvovalo je 405 ispitanika.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…