Koordinator Radnog tela za bezbednost mladih Petar Delić i koordinator programa KOMS-a Vladan Đukanović, tokom novembra i decembra 2015. godine, sastajali su se sa predstavnicima/cama 6 gradova i opština kako bi mapirali potrebe mladih i prikupljene inpute integrisali u Smernice za uključivanje bezbednosti u lokalne akcione planove za mlade (LAPM), čime je stvoren okvir da se adekvatno odgovori na bezbednosne izazove mladih, ali i da se mladi zainteresuju za kontekst bezbednosti i da se više uključe u donošenje odluka na ovu temu.
Izazovi sa kojima se mladi svakodnevno suočavaju brojni su i tiču se različitih oblasti života, od loše ekonomske situacije i rastućeg siromaštva, do obrazovanja koje ne odgovara tržištu, visoke nezaposlenosti i lošeg zdravstvenog statusa. Sa ovakvim kulturno-istorijskim nasleđem, mladi su opterećeni bezbednosnim pretnjama, izazovima i rizicima koje podstiču nasilničko ponašanje, netoleranciju i rizično ponašanje.
Budući da je doba mladosti posebno osetljiv period, neophodno je da se tema bezbednosti mladih poblematizuje na sistematski i sveobuhvatan način, boljom međusektorskom saradnjom kako na nacionalnom, tako i na lokalnom nivou. Pri tome, treba uzeti u obzir da su mladi krajnje heterogena kategorija i da različite grupe mladih imaju specifične bezbednosne probleme i izazove i samim tim rešavanju tih potreba prići na individualan način.
Budući da ne postoji sistemski pristup širenja znanja o bezbednosti i da ne postoji dovoljno razvijen sistem zaštite mladih, jasno je da moramo uložiti dodatne napore kako bi mladi bili tolerantniji, manje izloženi nasilju, rečju, bezbedniji. U Srbiji je nedovoljno razvijeno shvatanje koncepta ljudske bezbednosti (nasuprot tradicionalnom shvatanju državne bezbednosti), što se posebno ogleda na lokalnom nivou i samim tim ne postoji adekvatan odgovor lokalnih zajednica na bezbednosne pretnje, rizike i izazove sa kojima se mladi suočavaju.
U tom svetlu, Krovna organizacija mladih Srbije radi na stvaranju uslova za razvijanje bezbednosne kulture mladih. Tokom novembra i decembra, koordinatori programa za razvijanje bezbednosti mladih obišli su 6 opština i gradova u kojima ističe Lokalni akcioni plan za mlade (LAPM), kako bi se prilikom izrade novih LAP-ova integrisala komponenta bezbednosti mladih.
Evaluacija predhodne Nacionalne strategije za mlade pokazuje da nije bilo dovoljno međusektorske saradnje, a to se pokazalo tačnim i tokom poseta gradova obuhvaćenim projektom. Tokom sastanaka predstavnici KOMS-a sastali su se sa čelnicima lokalnih vlasti u Zrenjaninu, Novom Pazaru, Kraljevu, Obrenovcu, Požarevcu i Velikom Gradištu ali i sa predstavnicima škola, lokalnih saveta za bezbednost, saveta za mlade, Kancelarija za mlade, Centara za socijalni rad, policije i organizacija kada je utvrđeno da postoji izražena potreba za boljom saradnjom među ovim akterima.
Druga stvar koju je neophodno pospešiti je potreba za uvažavanjem specifičnosti različitih kategorija mladih u rešavanju bezbednosnih izazova. Ukoliko uzmemo u obzir primer rodne karakteristike mladih i podatak da su mladi muškarci najčešće počinici krivičnih dela, a da su mlade žene najčešće žrtve nasilja, jasno je da bezbednosni problemi mladih zahtevaju razvijanje posebnog pristupa.
Izvor:Krovna Organizacija Mladih Srbije