Mladi Evropljani kritički nastrojeni prema SAD i Kini

Foto: reuters.com

Vašington – Mladi u tri evropske zemlje su izrazito kritički nastrojeni prema dvema svetskim silama, SAD i Kini, pokazuje studija američkog istraživačkg centra Pew Research Center.

Istraživanje pokazuje da su mladi zabrinuti zbog uloge SAD kao „svetskog policajca“ i sve veće ekonomske moći Kine.

Studija je zasnovana na fokus grupama sa oko 120 učesnika starosti od 18 do 29 godina, različitih ideoloških uverenja, u glavnim gradovima Velike Britanije, Francuske i Nemačke.

Mnogi učesnici istraživanja su izrazili zabrinutost zbog načina na koji SAD koriste svoju moć na globalnoj sceni, ocenjujući da je njihovo delovanje u inostranstvu zasnovano na ličnom interesu i da u donošenju spoljnopolitičkih odluka ne uzimaju u obzir interese saveznika.

U sve tri zemlje i četiri ideološke grupe, mladi Evropljani su nepokolebljivi u mišljenju da se SAD ponašaju kao svetski policajac na štetu svetske zajednice„, navodi se u zaključcima istraživanja.

Učesnici su posebno ukazali na vojne intervencije SAD u Iraku i Avganistanu kao primere štetnih posledica američkog stranog uticaja.

Kada su ispitanici pominjali američku pomoć Ukrajini u ratu protiv Rusije, to je bilo uglavnom u pozitivnom tonu, ali su ratovi u Iraku i Avganistanu u kojima je američka vojska direktno učestvovala imali veći uticaj na oblikovanje njihovog mišljenja o uticaju SAD.

Takođe je bilo i tvrdnji o licemerju SAD zbog zalaganja za ljudska prava i demokratiju u inostranstvu, dok istovremeno ne rešavaju probleme kod kuće.

Jedna Francuskinja je kao primer navela nedavnu odluku američkog Vrhovnog suda o ukidanju ustavnog prava na abortus.

Emanule Dojčman iz nemačkog Univerziteta u Flenzburgu izjavio je da su mladi Evropljani svoje „formativne godine“ proveli za vreme administracije Donalda Trampa i da je to možda imalo trajni štetni uticaj na njihov stav o SAD.

Kada je u pitanju Kina, učesnici istraživanja su bili veoma kritični zbog kršenja ljudskih prava u toj zemlji, odnosa prema muslimanskoj zajednici Ujguri i ugrožavanja slobode govora u Hongkongu.

Takođe su iskazali zabrinutost zbog kineskog ekspanzionizma i vojnih akcija u Južnom kineskom moru.

Učesnici istraživanja su, međutim, priznali da prekidanje veza njihovih zemalja sa Kinom ne bi bio „pragmatičan cilj“ s ekonomske tačke gledanja, prenosi Dnevni evropski servis.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…