Brisel – U zemljama Evropske unije u proseku nešto više od trećine mladih proverava istinitost sadržaja i informacija na internetu.
U zemljama kandidatima taj procenat znatno niži, sa Srbijom na samom začelju, saopštila je evropska statistička agencija Eurostat.
Među mladima U EU uzrasta 16 do 29 godina koji su tokom 2023. godine u periodu od tri meseca pre istraživanja Eurostata koristili internet, 36% je pokušavalo da proveri istinitost neke informacije koju su pročitali.
U četiri članice EU to je činilo više od 50% mladih, i to u Finskoj (61%), Holandiji (60%) i Hrvatskoj i Švedskoj (po 53%).
U vrhu je sa 55% i Norveška, koja je kao članica Evropskog ekonomskog prostora, uz Švajcarsku, takođe bila uključena u istraživanje.
U EU, najmanje truda da provere neku informaciju uložili su mladi na Kipru (11%), u Bugarskoj (14%), Rumuniji (15%), Litvaniji (21%) i Letoniji (27%).
Kada je reč o mladima iz zemalja kandidata, prednjači Crna Gora sa 30%, a slede Bosna i Hercegovina i Turska sa 19%, odnosno 18%. Prema podacima Eurostata, istinitost informacija u Srbiji je tokom 2023. godine proveravalo svega oko 7% mladih.
U svim zemljama, sa izuzetkom Bugarske i Irske, postotak mladih koji su proveravali neku informaciju veći je od postotka onih koji su to činili u celokupnoj populaciji.
Srbija je, prema podacima Eurostata, i među manjim brojem zemalja u kojima osnovnim digitalnim veštinama vlada više mladića nego devojaka (59% prema 43%).
Na nivou EU je tokom 2023. godine osnovnim digitalnim veštinama vladalo je u proseku 73% devojaka starih 16 do 29 godina i 69% mladića. Odnos u korist devojaka Eurostat je ustanovio u 19 članica Unije.
Najveća razlika zabeležena je u Hrvatskoj, sa 94% devojaka i 80% mladih muškaraca.
Suprotna situacija bila je Slovačkoj (65% prema 72%), Estoniji (85% prema 89%) i Rumuniji (44% prema 47%), a među zemljama kandidatima u Srbiji, Turskoj i Bosni i Hercegovini, preneo je DES.