Beograd – Ministarka za evropske integracije Tanja Miščević izjavila je da Srbija prijateljstvom sa Evropskom unijom ne samo da dobija ekonomsku, finansijsku i razvojnu pomoć, već se uči i evropskim vrednostima i evropskim standardima.
Miščević je to kazala na predstavljanju kampanje „Stalo nam je – Bolji smo zajedno„, koju ambasador Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre organizuje zajedno sa ambasadorima država članica Evropske unije.
Ovu kampanju ministarka je ocenila kao rezultat partnerstva između Srbije i EU i predstavila je primere saradnje između Beograda i Brisela.
„Velika saradnja u reformi pravosuđa, ne samo u pripremi i ostvarivanju principa nezavisnog profesionalnog pravosuđa, nego i kroz nebrojene seminare, kako bi Srbija, kroz iskustvo država članica, znanje prenela u domaći pravni poredak„, rekla je Miščević.
Navela je kako najveću korist imaju građani, i ta korist se vidi na podatku da 190.000 porodica i 40.000 malih i srednjih preduzeća dobija finansijsku pomoć za račune za struju.
„Naša saradnja i razumevanje da je EU stalo, traje mnogo duže od 2004. godine, velika su sredstva kao grantovi postala deo onoga što jeste moderna, današnja Srbija„, zaključila je Miščević.
Šef delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre je početak ove kampanje opisao kao poruku koju EU šalje građanima Srbije, da im je stalo.
„Ambasadori EU i ja često govorimo o geostrateškim pitanjima, o dijalogu Beograda i Prištine, usklađivanju spoljno-bezbednosne politike, o klasterima, ali ponekad zaboravimo da kažemo građanima da u Srbiju toliko ulažemo finansijskih sredstava zato što što nam je stalo, stalo nam je do Srbije, do Evrope i do građana Srbije„, rekao je Žiofre.
Objasnio je da EU vodi računa da obezbedi finansijska sredstva poljoprivrednicima, i rekao kako je kroz IPARD program više od 1.300 poljoprivrednika do sada dobilo finansijsku pomoć.
Žiofre je pomenuo da je EU nedavno objavila izgradnju nove pruge Beograd – Niš, projekat od dve milijarde evra, i da se radi na izgradnji bolnice Tiršova 2, za koju je obezbeđeno 35 miliona evra.
„Radimo na unapređenu vladavine prava, na sprovođenju reformi, a jedna od takvih je reforma pravosuđa, pomogli smo rekonstrukciju i izgradnju Palate pravde u Beogradu i Novom Sadu„, rekao je Žiofre.
Dodao je da je kulturno nasleđe Srbije deo evropskog nasleđa i da je velika novac uložen u obnavljanje tvrđava duž Dunava, kao što su Golubačka i Fetislam.
„Obezbedili smo veliki paket podrške energetskom sektoru, bespovratnu pomoć od pet miliona evra namenjenih porodicama i malim firmama. Podsećamo da je EU glavni trgovinski partner Srbije i mi smo prva destinacija za srpsku robu, ali smo i najveći investitor„, rekao je Žiofre.
Otpravnik poslova u ambasadi Švedske, Aleksandar Pejre Dutri, objasnio je da je Švedskoj, koja je trenutno predsedavajuća država Saveta Evrope, prioritet zelena agenda i cirkularna ekonomija.
„Vreme za akciju je sada i tokom našeg predsedavanja ćemo raditi na internim procesima u EU da bi postali klimatski neutralni do 2050. godine. Zato je naš prioritet zelena tranzicija Srbije, kako bi Srbija usvojila najviše evropske standarde za zaštitu životne sredine„, rekao je Dutri.