Ministarstvo za rad i dalje medijima ne odobrava otpremnine

Udruženje novinara Srbije

Do kraja privatizacije medija ostalo je samo petnaest dana, a Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja zaposlenima u pojedinim medijima još uvek nije odobrilo otpremnine.

Nedeljnik Pančevac, IPC Kula, RTV Inđija, RTV Kruševac i Radio Valjevo podneli su dokumentaciju za rešavanje programa viška zaposlenih, ali su im zahtevi odbijeni sa obrazloženjem da je Agencija za privatizaciju sprovela postupak privatizacije pre nego što su oni podneli zahteve za otpremnine, odnosno da su zakasnili.

Pomenuti mediji su uložili prigovore na ovu odluku pozivajući se na Zakon o privatizaciji kojim je propisano da je postupak privatizacije sproveden kada novi vlasnici potpišu kupoprodajne ugovore, uplate izlicitirani iznos i registruju se u APR-u, a ne kako tvrdi Ministarstvo, sa proglašenjem uslovnog kupca.

Četiri od navedenih pet medija (nedeljnik Pančevac, IPC Kula, RTV Kruševac i Radio Valjevo) dokumentaciju su podneli čak i pre održavanja sednice Komisije za sprovođenje javnog nadmetanja, ali im je, bez obzira na to, Ministarstvo odgovorilo da su prodati pre nego što su podneli zahteve za otpremnine, što ne odgovara činjenicama.

Neki od ovih medija su u međuvremenu potpisali ugovore sa novim vlasnicima, ali su zaposleni u ovim medijskim kućama i dalje ostali na svojim radnim mestima čekajući otpremnine.

RTV Kruševac podnela je zahtev za desetoro zaposlenih, nedeljnik Pančevac je za četvoro, RTV Inđija za petoro, Radio Valjevo za troje, a IPC Kula za jednog radnika, što je ukupno 23 zaposlena.

Podsećamo, Udruženje novinara Srbije (UNS) pozvalo je Ministarstvo da preispita pravno neutemeljene odluke o odbijanju zahteva i odobri otpremnine, ali su se oni na ovaj zahtev oglušili.

UNS je nekoliko puta bezuspešno pokušavao i da razgovara sa pomoćnicom ministra Ljiljanom Džuver.
Kako su UNS-u rekle kolege iz medija kojima su odbijeni zahtevi za otpremnine, „ukoliko Ministarstvo i dalje nastavi da krši Zakon o privatizaciji odbijajući zahteve za otpremnine, zaposleni će pravdu tražiti pred Upravnim sudom“.

Do sada je svoje medijske kuće uz otpremnine napustilo 870 zaposlenih za koje su odobrena sredstva u iznosu od 382.522.451,78 dinara.

Izvor: Udruženje novinara Srbije

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…