Beograd – Pre godinu dana podneta je krivična prijava zbog sumnje na zloupotrebu miliona evra dodeljenih na javnim konkursima Ministarstva za brigu o porodici i demografiju, nadležni državni organi još uvek nisu reagovali.
Saopštenje za javnost Koalicije „Otvoreno o konkursima“ prenosimo u celosti.
Tačno godinu dana od podnošenja krivične prijave zbog sumnje na zloupotrebu miliona evra dodeljenih na javnim konkursima Ministarstva za brigu o porodici i demografiju, Građanske inicijative (GI) i članice Koalicije Otvoreno o konkursima – OKO zahtevaju od Tužilaštva za organizovani kriminal i drugih nadležnih organa da ih, kao i širu javnost, obaveste o do sada preduzetim koracima, nalazima i planiranom toku budućih radnji u okviru pokrenutog predistražnog postuka.
GI i Komitet pravnika za ljudska prava (YUKOM) su Tužilaštvu za organizovani kriminal u Beogradu (TOK) 28. septembra 2023. godine podneli krivičnu prijavu protiv Radomira Dmitrovića, bivšeg ministra za brigu o porodici i demografiju, i NN lica, zaposlenih u istom Ministarstvu – članova konkursne komisije za ocenjivanje, rangiranje i odabir predloženih programa za sprovođenje tri javna konkursa realizovana 2022. godine.
Prijava je podneta jer su propustili da ispune dužnost i izvrše nadzor nad sprovođenjem navedenih konkursa i time očigledno nesavesno postupili u vršenju službe, iako su bili dužni i mogli biti svesni da usled toga može nastupiti imovinska šteta po budžet Republike Srbije, pa je takva šteta i nastupila, čime bi izvršili krivično delo “Zloupotreba službenog položaja”.
Istovremeno, krivična prijava podneta je i protiv zakonskih zastupnika/ca 24 udruženja građana koji su, prilikom prijave na ove konkurse, lažno prikazali činjenice odlučujuće za dobijanje sredstava, čime su sebi pribavili pogodnost, iako njihova udruženja za to nisu ispunjavala propisane uslove, pa su ova sredstva utrošili za nepoznate namene, umesto one za koja su odobrena, čime bi izvršili krivično delo “Neosnovano dobijanje i korišćenje kredita i druge pogodnosti“.
Krivičnom prijavom obuhvaćena su i dva fizička lica, Bojan Lešović i Tatjana Borojević, koji su koristeći svoj društveni položaj, odnosno stvarni ili pretpostavljeni uticaj, posredovali da se navedenim organizacijama, koje za to ne ispunjavaju ni formalne ni suštinske uslove, dodele sredstva na konkursima koji su predmet ove prijave, što predstavlja nedozvoljenu službenu radnju, a čime bi izvršili krivično delo “Trgovina uticajem”.
Iako su Građanske inicijative i BIRN, uz podršku i saradnju ostalih organizacija članica OKO koalicije, do sada u nekoliko navrata izveštavali javnost o zloupotrebi blizu pet miliona evra, još uvek niko nije ni optužen za uočenu zloupotrebu javnog novca, a još manje da je odgovarao u skladu sa zakonom za pomenuta krivična dela.
Prema rečima jedne od tužiteljki Višeg javnog tužilaštva, u ovakvim slučajevima “potrebno je usmeriti finansijsku istragu prema osobama koje su ovlašćene za podizanje novca u ime pomenutih udruženja, a koje bi u krajnjem slučaju bile pomagači u ovoj zloupotrebi ili čak krivično odgovorni ukoliko ne otkriju šta su učinile sa tim novcem.”
Na osnovu svojih nadležnosti, Tužilaštvo je trebalo samoinicijativno da reaguje kada postoji osnov sumnje za učinjeno krivično delo, što su istraživanja GI i BIRN-a i dokumentacija dostavljena uz krivičnu prijavu svakako omogućili. Međutim, Tužilaštvo je predistražni postupak pokrenulo tek 2 meseca nakon podnošenja krivične prijave, tj. krajem novembra 2023.
U martu 2024, skoro 6 meseci nakon podnošenja krivične prijave, a na inicijativu GI i YUKOM-a, održan je prvi i do sada jedini sastanak sa tužiteljkom iz TOK-a. Tada je rečeno da je TOK od policije tražio prikupljanje obaveštenja u vezi sa navodima iz krivične prijave i da izveštaj očekuju do kraja meseca.
Međutim, ni GI ni YUKOM do sada nisu obavešteni o tome da li je taj proces završen i koji su naredni koraci, a TOK je na upit novinara BIRN-a u kojoj fazi je postupak koji je Tužilaštvo za organizovani kriminal pokrenulo po pomenutoj krivičnoj prijavi od 28.09.2023. godine, ponovilo odgovor iz marta – da je podnelo zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja u cilju provere navoda krivične prijave.
Članice OKO koalicije nastavljaju da prate i analiziraju dodelu sredstava putem javnih konkursa i obaveštavaju javnost o uočenim nepravilnostima tokom trajanja konkursne procedure, kao i o mogućim zloupotrebama prilikom sprovođenja odobrenih programa/projekata.
Očekujemo da nadležni organi predviđena sredstva raspodeljuju u javnom (a ne u privatnom) interesu, kao i da pravovremeno i na odgovarajući način reaguju kada se uoče ili ukaže na moguće malverzacije.
Koaliciju Otvoreno o konkursima – OKO čine: Asocijacija Duga, Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS), BIRN Srbija, Bečejsko udruženje mladih – BUM, Centar za evropske politike (CEP), Centar Živeti uspravno, FemPlatz, Forum civilne akcije – FORCA, Građanske inicijative, Inicijativa za ekonomska i socijalna prava – A11, Krovna organizacija mladih Srbije (KOMS), Nacionalna koalicija za decentralizaciju (NKD), Res Publika, Tim 42,Transparentnost Srbija.