Milić: U Srbiji nema mnogo pravih medija, već mnogo oružja u različitim rukama

Miloš Milić

Beograd, 9. jul 2019. – Živimo poluistine i to nas ubija u pojam, izjavio je FoNetu novinar Radiotelevizije Srbije Miloš Milić i ocenio da u Srbiji nema mnogo pravih medija, već mnogo oružja u različitim rukama.

Ukazujući na nedostatak osnovne mdijske pismenosti, Milić je predočio da se ovde lažne vesti ne šire samo društvenim mrežama i na internetu, već to čine i mnogi mejnstrim mediji i političari, bilo da su na vlasti ili u opoziciji.

Ovde se svesno i planski već godinama radi na tome da sa se javnost do te mere učini slabom da možete da napišete šta god, rekao je Milić, u okviru serijala Press extra.

Prema njegovom stavu, to onda iz različitih razgloga podržavaju određeni medijski i razni drugi biznis ili politički krugovi i pretvaraju u paralelnu realnost.

Kada baratate sa poluistinma, izjavio je Milić novinarki Bojani Milovanović, mnogo je teže razlučiti šta je istina, a šta nije i šta nam se „pakuje„.

On misli da su „naši mediji i javne ličnosti emiteri tih polusitina„, čemu i novinari doprinose, ali nisu „jedini krivi za to„.

Kao primer lažnih vesti, on pominje informaciju o tome da je u Beogradu zatrovana pijaća voda, koja je pre dve ili tri godine objavljena u jednom, kako opisuje, ozbiljnom dnevnom listu.

Ja sam poverovao u to vest. Vrlo brzo je ona demantovna sa svih strana, ali ne samo ja, nego na hiljade građana je upadalo u prodavnice i praznilo rafove sa pijaćom vodom„, objašnjava Milić kako je i sam postao „žrtva“ lažnih vesti.

On napominje da se lažne vesti ne šire usključivo iz političkih, već, ponekad i iz komercijalnih razloga.

Kao ilustraciju, Milić navodi da neke novine, na primer, pišu o lošem kvalitetu benzina, a onda mesec dana kasnije počne zajednička nagradna igra tih novina i kompanije koja je bila izložena kritikama.

To je očigledan primer „reketa„, ocenio je on i konstatovao da ne postoji jednostavno rešenje za borbu protiv lažnih vesti, koja bi trebalo da postane deo obrazovnog sistema.

Nažalost, primećuje Milić, za to ne postoji dovoljno volje,niti otpora prema lažnim vestima.

Kao što može da se razori društvo, tako i primerenim ponašanjem, u kojem javne ličnosti ne lažu otvoreno i ne šire poluistine, može da se gurne u pravom pravcu. Ne treba za to ni mnogo napora i mnogo vremena„, uveren je Milić.

Upozorava i na moguće trajnije posledice trenutnog poretka stvari.

To što smo ovde uspostavili princip da postoji tvoja i moja istina, to u izvesnom smislu razara društvo i čini mu trajnu štetu za bar dve generacije„, zaključio je Milić.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…

Kultura

Građani EU sve više kupuju preko interneta

_______
Brisel – Građani Evropske unije sve više kupuju preko interneta, zaključak je najnovijeg istraživanja koje je objavio Evrostat. Prošle godine je 77 odsto korisnika interneta navelo da je kupilo ili…
Kultura, Muzika

Milan Mladenović dobio mural u Sarajevu

_______
Sarajevo – Muzičar Milan Mladenović (1956-1994) dobio je svoj mural u Sarajevu, u ulici Grbavička 6 u kraju gde je živeo kao dete, saopštio je Kulturni centar „Grad“. Mural gitariste,…