Mediji na Balkanu zarobljeni klijentelizmom

Utvrđivanje vlasništva u medijima i uspostavljanje mehanizama za transparentno finansiranje medija iz javnih budžeta ključni su za sprečavanje klijentelizma u medijima i očuvanja novinarske profesije, poručeno je u Sarajevu sa debate o rezultatima merenja Indeksa klijentelizma  u zemljama Jugoistočne Evrope.

Učesnici debate iz BiH, Srbije, Hrvatske, Makedonije i Rumunije, upozorili su na konstantno urušavanje medija i novinarske profesije u regiji kao posledice klijentelističkih odnosa vlasnika medija i političkih i ekonomskih centara moći. Munir Podumljak, direktor organizacije Partnerstvo za društveni razvoj (PSD) iz Zagreba, kazao je da su mediji  na Balkanu zarobljeni klijentelizmom i da gube svoju ulogu medijatora između vlasti i građana.

„Država, mediji i građani su tri aktera, i svaki od njih u određenoj situaciji može ostvariti dominaciju nad druga dva. Tada dolazi do trgovine moći koja dovodi do devijacije, a društvo poprima karakteristike klijentelističkog. Korupcija se meri posmatranjem njenih efekata na društvo, a u različitim društvima se drugačije razumeva. Istraživanje je tražilo odgovor na pitanje koliko stvarnih mera za sprečavanje korupcije zaista postoji u ovim državama. Od zemalja regiona Srbija ima najbolji rezultat, a BiH je zajedno sa Makedonijom na dnu lestvice“, kazao je on.

Borka Rudić, generalna sekretarka Udruženja BH novinari, kazala je da je  BiH potreban zakon o transparentnosti vlasništva u medijima i zakon o oglašavanju koji bi uredio marketinško tržište u BiH.

“Takođe, potrebno je doneti jasne kriterijume za dodelu novca medijima iz javnih budžeta. Potrebno je zagovarati ove inicijative  i zahtevati donošenje ovih zakona”, kazala je ona. Laura Stefan, iz Expert Foruma iz Bukurešta, je kazala da  su se nakon promena režima u Rumuniji svi mediji  privatizovani, sa izuzetkom javne TV, radija i novinske agencije.

„Mediji su privatizacijom uglavnom pripali političkim, ekonomskim i medijskim elitama. Javni mediji su često instrument aktuaelne vlade u političkim kampanjama, ljudi koji su ih privatizovali su to učnili samo da bi zaštitili svoje interese. Trenutno je u Rumuniji aktuelna antikorupcijska kampanja i mnogi akteri se suočavaju sa optužbama i oduzimanjem imovine. Mnogi od njih koriste medije kao svoje sredstvo protiv državnih agencija za sprovođenje zakona“, istakla je Laura Stefan. Merenjem Indeksa klijentelizma u medijima (MCI) po prvi put je  ostvareno međudržavno poređenje i nacionalno izveštavanje o stanju klijentelizma i politizacije u medijima, a na osnovu empirijskih podataka.

Eksperimentalno istraživanje, odnosno nulto merenje Indeksa sprovedeno je u šest zemalja Jugoistočne Evrope (Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Makedonija, Srbija i Rumunjska) u okviru projekta Odgovor građana na klijentelizam u medijima, MEDIA CIRCLE, finansiranog iz Instrumenta pretpristupne pomoći Europske unije (IPA) Civil Society Facility (CSF) i sufinansiranog od strane Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske. Nosilac projekta je Partnerstvo za društveni razvoj iz Hrvatske, a konzorcijum od 8 organizacija čine Expert Forum iz Rumunjske; BH novinari i VESTA iz Bosne i Hercegovine; Institut za javnu politiku iz Crne Gore; Public iz Makedonije; Nezavisno društvo novinara Vojvodine i Komitet pravnika za ljudska prava iz Srbije.

Izvor: Fairpress.eu

 

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…