Beograd, 06. februar 2020. – Politički analitičar Dejan Vuk Stanković ocenio je da, paralelno sa „ratom“ koji se u medijima prikazuje između političkih stranaka, postoji i rat između samih medija.
„Pisanje nedeljnih novina u Srbiji je snažno politizovano, uslovljeno dnevnim događajima, i dodatno pojačava oštre brazde prisutne u domaćoj političkoj javnosti„, rekao je Stanković na predstavljanju analize štampanih medija u Srbiji – Kvartalni medijametar za period jul – septembar 2019. godine.
On je naglasio da uporedo sa tenzijama koje se sreću u političkom životu postoji i jaka polemika između samih medija.
„Oni sebe maltene doživljajaju na način na koji sebe doživljavaju vlast i opozicija, jedni drugima prebacuju da su u službi vlasti odnosno opozicije, a tu su i optužbe za nedostatak uvažavanja profesionalnih kriterijuma i moralnog kredibiliteta novinara„, istakao je Stanković.
U nedeljnicima, naveo je, nije prisutna cenzura, i ne postoji tema o koja ne može biti obrađena.
„Imidž opozicije u provladinim medijima izrazito je negativan, a u proopozicionim nedeljnicima vlast se prikazuje kao fašistička„, objasnio je Stanković.
Kao radikalno kritične on je naveo NIN i Vreme, umereno kritični su Novi magazin i Nedeljnik, a delimično kritičan je Pečat.
„NIN i Vreme kritkuju vlast za nedostatak demokratičnosti i neprihvatanje vladavine prava, i pokušavaju da začine svoje pisanje bombastičnim senzacionalističkim naslovima vezanim za afere u vezi sa doktoratom Siniše Malog, rekonstrukcijom Trga Republike i Krušikom„, istakao je Stanković.
On kaže da je Vučić u proopozicinim medijima prikazan kao autoritarni lider koji krši ljudska prava i uvodi jednoumlje.
„Vučić se ‘slika’ kao osoba koja radi u korist korumpiranog klijentelističkog sistema, a vlast kao grupa koja se ponaša beskrupulozno kao mafija i disciplinovano kao vojska„, objasnio je Stanković.
On je dodao i da je slika opozicije u jednom delu štampanih medija izrazito negativna, i da na medijskoj sceni postoji rat dva negativna imidža.
„Izrazito negativna slika opozicije je u Informeru, i to pre svega u kolumnama glavnog i odgovornog urednika. U njima se osporava moralni i psihološki kredibilitet opozicionih lidera, njihova politička kompetancija, demokratski karatker njihove političke borbe, odnosno da nemaju odgovarajuću podršku naroda i da nasiljem žele da dođu na vlast„, rekao je Stanković.
U dnevnim novinama, navedeno je, najveći broj tekstova na naslovnicama u kvartalu jul – septembar 2019. bio je posvećen Aleksandru Vučiću – 708 tekstova, a od opozicionih lidera Draganu Đilasu – 218.
Ocenjeno je i da se nastavlja trend da broj negativnih tekstova o predsedniku Srbije premašuje broj pozitivnih, pa je zabeleženo dvostruko veći broj negativnih tekstova na naslovnicama dnevnih novina napisan o Aleksandru Vučiću u odnosu na pozitivne, navodi se u zaključcima Mediametra.
Analizirani su tekstovi sa naslovnih strana dnevnih novina Politika, Večernje novosti, Blic, Danas, Kurur, Alo! i Informer, a obuohvaćeni su i nedeljnici Vreme, NIN, Novi Magazin, Ekspres, Nedeljnik i Pečat.