Mala i srednja preduzeća sve više traže nove klijente preko granica

sastanak
Foto: pixabay.com

Njujork – Mala i srednja preduzeća (MSP) širom sveta sve više traže nove klijente i poslovanje preko granica.

Pred toga, smatraju da je je globalizacija šansa za njihov razvoj, pokazao je najnoviji istraživanje finansijsko tehnoloških kompanija koja osnažuju MSP.

U anketi koja je obihvatila 3.575 vlasnika MSP i onih koji donose odluke na 15 tržišta šitom sveta, čak 72 odsto ispitanika smatra da širenje na inostrana tržišta rezultira povećanjem prihoda, međutim manje od polovine tačnije 41 odsto njih za sada koristi ovu priliku.

Ovakav optimizam nije bez osnove, jer, uprkos svim izazovima, čak dve trećine MSP-a oseća se podržanim od strane državne uprave, koje im pružaju savetodavnu podršku i obuke, pomoć u trgovini i izvozu, poreske olakšice i slično.

Rezultati istraživanja, kako je saopštila kompanija Payoneer, pokazuju i da polovina anketiranih MSP očekuje da do 2024. njihovi kupci i dobavljači budu pretežno iz inostranstva i time bi koeficijent od 39 odsto, koliko trenutno iznosi, u naredne dve godine dostigao 48 odsto inostranih kupaca.

Dodaje se da usled diverzifikacije i globalizacije MSP očekuju da će uskoro udvostručiti broj dobavljača između 2020. i 2024. godine sa 17 na 30 dobavljača u proseku i da će udeo međunarodnih dobavljača porasti sa 10 odsto koliko je danas, na 48 odsto do 2024. godine.

Ovim se izlazak u svet nameće kao glavni poslovni prioritet kod 41 odsto ispitanika naspram 47 odsto onih koji smanjenje troškova navode kao primaran plan„, navodi se u saopštenju.

Istraživanje je pokazalo i da je u Srbiji procenat očekivanog rasta prihoda MSP ostvarenog od izvoza 12 odsto u periodu od 2021. do 2023. Godišnja stopa rasta MSP-a u Srbiji 2020. iznosila je tri odsto, a predviđanja su da do 2024. taj broj skoči na sedam odsto.

Kao glavni problem, kada je u pitanju težnja MSP za širenje poslovanja van granica matične zemlje, u istraživanju se navodi poremećaj u globalnom lancu snabdevanja, kao i infrastruktura prekograničnog plaćanja.

Preko 90 odsto anketiranih MSP i dalje prima uplate iz tri ili više zemalja, ali skoro polovina navodi da devizni kursevi, naknade za transfer, kašnjenja u plaćanju i potvrdama predstavljaju značajnu prepreku za poslovanje na globalnom nivou.

U anketi su učestvovala MSP iz SAD, Srbije, Brazila, Argentine, UK, Francuske, Izraela, Južne Koreje, Filipina, Vijetnama, Kine, Indije, Bangladeša, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Ukrajine.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…