Majstorović: Srbija da se bavi prioritetima za otključavanje pristupnih pregovora

Foto: Tanjug

Beograd – Dijalog o normalizaciji sa Prištinom, usklađivanje sa spoljnom politikom EU i vladavina prava dobro su znani prioriteti za Srbiju u evrointegracijama i Beograd treba da pokaže napredak barem u jednom kako bi se pokrenuo proces pregovora, smatra predsednik Upravnog odbora Centra za evropske politike (CEP) Srđan Majstorović.

U tekstu za BiEPAG Reacts #5 Majstorović podseća da na samitu Evropskog saveta nije bilo konkretnih zaključaka o evrointegracijama Zapadnog Balkana ali da se raspravljalo o budućoj institucionalnoj organizaciji EU i usvojena je Strateška agenda Unije za 2024-2029.

Taj dokument uticaće na buduće proširenje EU, uključujući Zapadni Balkan, „kao geostrateško ulaganje u mir, bezbednost, stabilnost i prosperitet„.

Kada je reč o institucionalnoj organizaciji, na samitu je postignut sporazum da je Kaja Kalasodgovarajući kandidat“ za poziciju Visokog predstavnika EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku.

Ona će, ako bude imenovana, voditi Spoljnopolitičku službu EU (EEAS). U njenom portfelju biće i dijalog o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije uz posredovanje Unije.

Dijalog je trenutno u dubokoj krizi i potrebne su mu, prema rečima Majstorovića, nove ideje i energija sa vrha EEAS.

Mada ne treba očekivati čuda, treba istražiti nove pristupe da se dijalog oživi i pomeri u pravcu kompromisa„, naveo je Majstorović u tekstu „Reakcije na zaključke Evropskog saveta iz juna„.

Kalas će takođe, ako bude izabrana, nadgledati politiku restriktivnih mera EU a Srbija bi, kao zemlja kandidat sa najslabijim rezultatom u usklađivanju sa spoljnopolitičkim deklaracijama i merama EU, mogla da očekuje, smatra Majstorović, snažniji otpor njenim sadašnjim pozicijama, posebno kada je reč o usklađivanju sa restriktivnim merama protiv Rusije zbog agresije na Ukrajinu.

On je naveo i da će napori EU da započne unutrašnje pripreme za proširenje otkriti spremnost srpskih vlasti za promenu sadašnjeg ponašanja i narativa oko EU i ispunjavanja obaveza u procesu pristupanja.

Teret dokazivanja kredibiliteta sada je na njima (vlastima Srbije), da pokažu da li razumeju kontekst, zahteve, i da li će biti spremni da se bave dobro poznatim uslovima za otključavanje pristupnih pregovora„, istakao je Majstorović.

U slučaju Srbije, tri su prioriteta kojima se treba pozabaviti pre nego što se krene napred – dok odgovornost za dijalog o normalizaciji dele sa kosovskim vlastima, usklađivanje sa spoljnom politikom EU, kao i sprovođenje principa vladavine prava i funkcionisanje demokratskih institucija, odgovornost su samo srpskih vlasti.

Nažalost, paradigma u kojoj pristupanje EU znači gubitak kontrole nad sredstvima autoritarne vladavine verovatno će i dalje uticati na stav srpskih vlasti prema njenom putu evrointegracije.

U datim okolnostima bilo bi naivno očekivati konsensus 27 članica oko nastavka pregovora u skorije vreme, pre nego što vlasti Srbije ne pokažu jasno razumevanje konteksta i odluče da krenu napred barem sa jednim od tri prioriteta„, zaključio je Majstorović u tekstu objavljenom na sajtu BiEPAG, preneo je DES.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…