Beograd – Evropska unija nastoji da preuzme veću ulogu u rešavanju aktuelnog problema na Kosovu i Metohiji, a naročito Nemačka i Francuska kao dve vodeće države članice, kako bi se došlo do sporazuma koji je prihvatljiv za Prištinu i Beograd, kaže programska direktorka Centra za evropske politike Milena Lazarević.
Na pitanje kolika je moć Brisela u rešavanju situacije na KiM, Lazarević kaže da je ona veća u odnosu na raniji period, a sve u cilju ubrzanja i podsticanja procesa pristupanja Zapadnog Balkana EU.
„Imajući u vidu problematiku odnosa između Beograda i Prištine ovo pitanje dolazi kao neka vrsta prioriteta da bi se došlo do nekog obostrano prihvatljivog sporazuma i ne bismo li svi zajedno napredovali ka EU„, kazala je Lazarević za Tanjug.
Kaže i da je dobro što su Francuska i Nemačka preuzele veću ulogu za rešavanje situacije na KiM, jer je reč o državama sa dugom tradicijom prevazilaženja međusobnih konflikata.
„Primer prevazilaženja decenija i vekova ratova i nerazumevanja između te dve države treba da posluži kao jedna vrtsta inspiracije i nama u našem regionu da prevaziđemo sopstvene sukobe i da pogledamo u budućnost„, kazala je Lazarević.
Lazarević je podsetila da su SAD ranije imale veću moć u rešavanju problema unutar država, zbog predsedničkog sistema unutar koga su mogle da imaju jedinstven stav o svakom pitanju, za razliku od EU koja se sastoji od 27 članica koje imaju svoje stavove i uticaj na spoljnu politiku te zajednice.
„Zbog toga je EU uvek bila manje sporija, uvek je bila manje rešena i manje odlučna i nije nametala nikakva pitanja, jer kao što smo i sami svesni i u EU imamo države članice koje nisu priznale nezavisnost KiM i one koje jesu priznale tu nezavisnost, samim tim je rešavanje ovog pitanja od strane EU otežano„, navela je Lazarević.