Kuća ljudskih prava o slučaju “CEPRIS“

Povodom izuzeća sudije Aleksandra Trešnjeva i odlučivanja Visokog saveta sudstva o spojivosti sudijske funkcije sa članstvom u nevladinoj organizaciji CEPRIS saopštenjem se oglasila Kuća ljudskih prava. Saopštenje prenosimo u celosti: 

Izuzeće sudije Aleksandra Trešnjeva i odluka Visokog saveta sudstva (VSS) da odlučuje o spojivosti sudijske funkcije sa članstvom u NVO Centar za pravosudna istraživanja (CEPRIS) predstavljaju flagrantno kršenje ustavom zajemčenih prava na rad i prava na udruživanje i zadiranje u nezavisnost sudske profesije.

Dana 16. juna 2016. godine predsednik Višeg suda u Beogradu, Aleksandar Stepanović doneo je rešenje kojim je izuzeo sudiju Aleksandra Trešnjeva iz sudskog veća u krivičnom predmetu K-Po1 36/2015. Kao razlog za izuzeće navedeno je članstvo sudije Trešnjeva u nevladinoj organizaciji CEPRIS, čiji je član takođe i advokat Vladimir Beljanski, koji je branilac optuženog u sudskom postupku gde je član sudećeg veća sudija Trešnjev, dok je predsednik organizacije otac advokata Beljanskog. Predsednik suda našao je u rešenju da ove okolnosti izazivaju sumnju u nepristrasnost sudije Trešnjeva.

Predsednik VSS, Dragomir Milojević, sazvao je 1. jula redovnu sednicu i predložio dnevni red sa 12 tačaka, a u tački 10 predložio odlučivanje o spojivosti sudijske funkcije sa članstvom u NVO CEPRIS.

Ustav Srbije jemči slobodu udruživanja i postavlja granice sudijama zabranjujući im članstvo u političkim stranakama i prepuštajući da se zakonom urede koje su funkcije, poslovi ili privatni intaresi nespojivi sa sudijskom funkcijom (član 55 i član 152). Zakon o sudijama ovlašćuje sudije da se udružuju u strukovna udruženja radi zaštite svojih interesa i očuvanja nezavisnosti i samostalnosti u radu (član 7).

Prema Statutu NVO CEPRIS je nezavisna, dobrovoljna, nedobitna, nevladina organizacija za istraživanje, izučavanje i unapređenje pravosuđa u demokratskom društvu zasnovanom na vladavini prava i podeli vlasti, osnovana sa ciljem stvaranja uslova za nezavisan ili samostalan status i stručan, nepristrasan i efikasan rad pravosuđa u otvorenom demokratskom društvu, zasnovanom na načelima vladavine prava i podele vlasti. CEPRIS izučava sadržaj i primenu propisa iz oblasti pravosuđa, istražuje probleme koji se pojavljuju u pravosudnoj praksi i predlaže i preduzima mere za njihovo otklanjanje.

Sama činjenica članstva sudija i advokata u strukovnom udruženju koje ima za cilj unapređenje položaja i rada sudstva ne može i ne sme biti percipirana kao okolnost koja izaziva sumnju u nepristrasnost sudije.

Nedopustivo je tumačenje koje strukovna udruženja iz Zakona o sudijama svodi na udruženja sastavljenih samo od sudija i teza da „nije moguće da se sud i advokatura ili sud i javna tužilaštva zajedno zalažu za nepristrasnost, nezavisnost i samostalnost u radu suda i sudija“ neodrživa je i najblaže rečeno vređa ugled tužilašva i advokature.

 Dodatno zbunjuje činjenica da se CEPRIS ni po čemu ne razlikuje od drugih strukovnih udruženja koja u svom članstvu imaju osim sudija, advokate i tužioce (npr. Udruženje pravnika Srbije ili Srpsko udruženje za krivičnopravnu teoriju i praksu) i zabrinjava kako članstvo u drugim udruženjima iste vrste nije ukazivalo i ne ukazuje na sumnju u nepristrasnost sudija članova udruženja, dok članstvo u CIPRAS na to nesumnjivo ukazuje.

Ovim putem želimo da javnosti skrenemo pažnju na postupak odlučivanja o (ne)spojivosti sudijske funkcije sa članstvom u CEPRIS koji je zakazan za 15. jul 2016. godine. Visoki savet sudstva nije ovlašćen da apstraktno ocenjuje o nespojivosti vršenja drugih službi i poslova sa sudijskom funkcijom, već isključivo o nespojivosti konkretnih sudija i vršenja konkretnih službi i poslova. Način na koji formulisana tačka 10 dnevnog reda – da će Visoki savet sudstva odlučivati o spojivosti sudijske funkcije sa članstvom u CIPRAS – ukazuje na zaključak da će se ovo telo bez zakonskog osnova upustiti u ocenu o spojivosti svih sudija koji su članovi udruženja sa sudijskim funcijama koje obavljaju. Ovakvim tumačenjem bi se značajno suzio prostor za ostvarivanje prava na slobodu udruživanja.

 Izuzeće sudija zbog članstva u usko strukovnoj organizaciji koja se bavi unapređem stanja pravosuđa i odluka da se razmatra o spojivosti sudijske funkcije sa članstvom u NVO CEPRIS suprotne su osnovim ustavnim jemstvima na rad i udruživanje i neosnovano zadiru u nezavisnost pravosuđa. Poražavajuće je da se ovakvi postupci dešavaju pred sam datum otvaranja pregovora Republike Srbije u poglavlju 23 koje se odnosi na pravosuđe i osnovna prava i koje, pored ostalih tema, uključuje nezavisnost sudstva i slobodu udruživanja.

Izvor: Kuća ljudskh prava

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…