Kritika EU onlajn platformama zbog marketinške zloupotrebe pandemije

društvene mreže

Brisel, 24. mart 2020. – Evropska komisija kritikovala je onlajn platforme kao što su Fejsbuk (Facebook), Amazon, Alibaba i iBej (eBay) zbog navodnog korišćenja „prevarantskih marketinških tehnika“, kojima se strah potrošača od korona virusa zloupotrebljava za sticanje ekonomske koristi.

Evropski komesar za pravosuđe i zaštitu potrošača Didije Rejnders uputio je tim platformama pismo, u kojem je od njih zatražio da sarađuju u uklanjanju  „lažnog“ reklamiranja određenih proizvoda, koji navodno sprečavaju ili leče infekciju COVID-19.

U interesu je operatera platformi, da korisnike zaštite od rizika ilegalnih poslovnih aktivnosti koje potrošačima u Eropskoj uniji mogu da naškode u trenutku kada su, zbog tekućih tragičnih dešavanja koja pogađaju i Uniju i ostatak sveta, najviše ugroženi„, naveo je u pismu Rejnders.

Evropski komesar je od platformi zatražio da preduzmu mere kako bi taj problem rešili i pojačali „uklanjanje ilegalnih sadržaja„. Pravo EU obavezuje platforme, koje su aktivne na teritoriji Unije, da preduzmu takve mere ako saznaju za određene ilegalne aktivnosti na svojim stranicama.

Pismo je usledilo posle zajedničkog saopštenja agencija za zaštitu potrošača zemalja članica EU, u kojem je ukazano na najčešća kršenja odredbi EU o pravima potrošača, a u vezi sa epidemijom korona virusa.

U ta kršenja spadaju lažne tvrdnje da određeni proizvodi mogu da pomognu u borbi protiv korvirusa, kao i agresivne marketinške tehnike i previsoke cene za određene artikle. Potrošaći u celoj EU su i meta prevara uz pomoć „phishing mejlova„, u kojima se nudi brza pomoć licima zaraženim virusom.

To je nedavno istakao i i izvršni direktor Agencije EU za sajber bezbednost (ENISA) Juhan Lepasar, koji je u svom blogu upozorio da mejlovi koji ostavljaju utisak hitnosti ili upozoravaju na teške posledice veoma lako mogu biti pokušaji malicioznog „pecanja“ i internetske prevare.

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) nedavno je objavila smernice u kojima je ukazala da širom sveta sajber-kriminalci pokušavaju da se predstave kao ugledne zdravstvene ustanove.

I američka Savezna komisija za trgovinu (FTC) objavila je niz uputstava, kako bi građani mogli da prepoznaju potencijalne prevare vezane za pandemiju korona virusa.

Američki senatori Mark Vorner i Ričard Blumental su prošle sedmice izvršili pritisak na FTC da preduzme mere protiv Gugla (Google), zbog oglasa za zaštitne maske koje, kako je navedeno u  reklami, pružaju dovoljnu zaštitu od zaraze korona virusom.

Gugl je svojim korisnicima u više navrata saopštio da njegove smernice zabranjuju reklamiranje proizvoda kao što su zaštitne maske – pa ipak se čini da to preduzeće nijednom nije preduzelo ni najosnovnije korake kako bi sprovelo te smernice„, naveli su u zajedničkom pismu senatori Vorner i Blumental, prenosi Euractiv.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…

Balkaton
Događaji, IT

RCC: Otvorene prijave za treći Balkaton

_______
Sarajevo, 06. maj 2022. – Prijave za takmičenje za najbolje digitalne ideje i rešenja sa Zapadnog Balkana, Balkaton, otvorene su do 24. maja. Nagrade se dodeljuju u pet kategorija. Nagradni…