Berlin, 25. januar 2017. – Međunarodna organizacija za borbu protiv korupcije je u Indeksu percepcije korupcije za 2016. godinu ukazala na pojavu začaranog kruga u kome se jačanje populizma i korupcije uzajamno pothranjuju.
TI je upozorio u svom izveštaju da populistički i autokratski lideri češće uvode više korumpirane sisteme u zemljama koje obećavaju da će reformisati.
Kako se navodi, zemlje koje se okreću populističkim liderima koji obećavaju da će promeniti status kvo i prekinuti korupciju možda upravo pogoršavaju taj problem.
Predsednik Transparensija Hoze Ugaz naveo je kao primere Mađarsku i Tursku. On je rekao da se njihova ocena u indeksu percepcije korupcije pogoršala poslednjih godina dok se za Argentinu poboljšala otkad je svrgnuta populistička vlada.
Prema godišnjem indeksu koji se zasniva na stručnim mišljenjima o korupciji u javnom sektoru, Danska i Novi Zeland rangirane su kao najmanje korumpirane zemlje a slede Finska, Švedska, Švajcarska i Norveška.
Najkorumpiranija zemlja po percepciji je Somalija a tu su i Južni Sudan, Severna Koreja i Sirija.
Katar je u novom izveštaju zabeležio najveći pad, za deset poena, vezano uglavnom za optužbe za korupciju oko dodele organizacije Svetskog prvenstva u fudbalu 2022. godine.